16.6 C
Warszawa
czwartek, 26 maja, 2022

Ta dieta pozwala uniknąć zakażenia koronawirusem? Badanie potwierdziło

Zobacz koniecznie

Badania dotyczące tego, co może zmniejszać lub zwiększajac podatność na zakażenie koronawirusem prowadzone są od początku pandemii. Polscy naukowcy doszli do wnioski, że istotnym czynnikiem jest dieta.

Ta dieta chroni przed COVID-19

Według badań opublikowanych przez polskich uczonych, układ immunologiczny młodej i zdrowej osoby znacznie lepiej radzi sobie z koronawirusem, jeśli taka osoba odżywia się w określony sposób. Nie mówimy tu jednak o spożywaniu konkretnych produktów czy liczby kalorii. Chodzi przede wszystkim o odpowiednią podaż witamin i mikroelementów. Mamy jednak listę produktów.

Co jeść, aby uchronić się przed koronawirusem?

Dieta, która chroni przed zakażeniem COVID-19 powinna być zbilansowana, a  także bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i orzechy. Zbadane osoby, u których ryzyko zakażenia było niższe o 86 proc. w stosunku do osób, które nie dbały o swoją dietę, spożywały dziennie ponad 500 gramów warzyw i owoców. Osoby te jadły także ponad 10 gramów orzechów w ciągu dnia.

Badacze zaznaczają, że te zasady odżywania wspierały ochronę przez zakażeniem u osób młodych, zdrowych (bez kłopotów z układem immunologicznym), szczupłych oraz aktywnych fizycznie.

Z badania prowadzonego od czerwca 2020 do stycznia 2021 r. możemy dowiedzieć się, jakie kontekście produkty spożywały osoby, które były bardziej odporne na COVID-19.

W ich diecie znajdowało się więcej źródeł magnezu, żelaza, cynku, miedzi, potasu, witaminy E a także witaminy B6 oraz folianów niż u osób, których dotknęło zakażenie COVID-19.

Osoby, które uniknęły zakażenia koronawirusem spożywały większe ilości:

kaszy

ryżu

orzechów

owoców

warzyw

czosnku

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze