8.9 C
Warszawa
sobota, 23 marca, 2024

Tu najłatwiej zarazisz się koronawirusem. Wybór miejsca w autobusie ma znaczenie

Zobacz koniecznie

Wybór miejsca w autobusie może mieć wpływ na większe lub mniejsze ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Badanie przeprowadził IBM Research Europe. Gdzie siadać w autobusie aby zminimalizować ryzyko zakażenia?

Czy wybór miejsca w autobusie może wpływać na ryzyko zakażenia koronawirusem? Badania wykonane przez naukowców IBM Research Europe wskazują, że tak. Wyniki opublikowano na łamach czasopisma „Physics of Fluids”.

Badanie obejmowało czynniki, takie jak dynamika powietrza i kropel, parowanie a także wpływ systemów wentylacyjnych. Naukowcy są zgodni, że powinno się unikać miejsc w środku.

W modelu badania wykorzystano pojazd symulacyjny wykorzystujący układ 3–3 pasażerów w nieskończonych rzędach w prostokątnej przestrzeni. Kolejno zbadano miejsca w rzędzie celem sprawdzenia w którym z miejsc mamy do czynienia z największym ryzykiem transmisji wirusa.

Jakie miejsca są najbezpieczniejsze?

Badacze odkryli, że kropelki powietrza wydzielane przez pasażerów siedzących przy oknie unoszą się dalej w górę autobusu i przez to w mniejszym stopniu atakują przestrzeń współpasażerów. Z kolei środkowe miejsca generują najwyższe ryzyko transmisji.

Najbezpieczniejsze miejsce do siedzenia jest to przy przejściu, z uwagi na to, że w tym miejscu system wentylacyjny najskuteczniej ściąga emitowane krople, które są natychmiast odfiltrowywane.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze