20.2 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Facebook i Instagram znikną z Europy? Meta ostrzega

Zobacz koniecznie

Facebook, WhatsApp i Instagram mogą być niedostępne w Europie. Meta – właściciel aplikacji ostrzega, że może wycofać swoje usługi z Europy. Powód? Dane.

Wiadomość o możliwym wycofaniu się giganta społecznościowego z rynku europejskiego wzbudziła ogromne zainteresowanie. Mark Zuckenberg rozważa wraz z zespołem zamknięcie Facebooka i Instagrama oraz WhatsApp’a w Europie, jeżeli Meta nie otrzyma zgody na przetwarzanie danych swoich europejskich użytkowników na serwerach zlokalizowanych w USA.

Dla Meta sprawą kluczową jest transatlantycki transfer danych, który regulowany jest przy pomocy „Tarczy Prywatności” a także innych umów modelowych, których Meta używa lub używa do przechowywania danych europejskich użytkowników na serwerach mieszczących się w USA. 

Meta w rocznym raporcie dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wskazuje, że ​​jeśli nowe ramy nie zostaną przyjęte, a firma nie będzie mogła dłużej korzystać z obecnych umów modelowych lub „alternatyw”, to prawdopodobnie wycofa swoje „najbardziej znacząca produkty i usługi”, w tym Facebooka i Instagrama.

Firma zaznacza, że udostępnianie danych między krajami i regionami ma kluczowe znaczenie dla świadczenia usług i reklamy ukierunkowanej. Dotychczas podstawą prawną transferu danych były transatlantyckie ramy transferu danych zwane inaczej „Tarczą Prywatności”. Traktat w lipcu 2020 roku unieważnił jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Odtąd UE i USA deklarują, że trwają prace nad nową wersją dokumentu.

Meta przesłała oświadczenia prasowe w sprawie m.in. do Business Insider Polska, w którym deklaruje, że nie ma planów wycofania się z Europy.“Nie mamy absolutnie żadnego zamiaru ani planu wycofania się z Europy. Należy pamiętać, że Meta, tak jak i wiele innych firm, organizacji oraz serwisów, przekazuje dane między UE a USA w celu świadczenia globalnych usług. Podobnie jak inne firmy przestrzegamy przepisów europejskich, polegamy na standardowych klauzulach umownych oraz stosujemy odpowiednie zabezpieczenia danych, aby móc świadczyć usługi na całym świecie” — czytamy w oświadczeniu.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze