7.9 C
Warszawa
środa, 17 kwietnia, 2024

Koniec z obowiązkowymi maseczkami? Minister Niedzielski podał datę – ale jest jeden warunek!

Zobacz koniecznie

W rozmowie z „Faktem” minister zdrowia dr Adam Niedzielski zapowiedział, że wraz z ustępowaniem piątej fali pandemii SARS-CoV-2 będzie rekomendował stopniowe łagodzenie restrykcji i powrót do normalnego funkcjonowania społeczeństwa oraz gospodarki. Dotyczy to także zniesienia nielubianego przez Polaków, ale koniecznego w walce z patogenem, obowiązku zasłaniania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach. Aby ów pozytywny scenariusz się spełnił tempo spadku zakażeń musi się jednak utrzymać.

Myślę, że w perspektywie miesiąca – bo przewidujemy, że ta piata fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni – na pewno będę rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji i przywracanie normalnego funkcjonowania życia społecznego i gospodarczego. (…) Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest bardzo realną perspektywą znoszenia restrykcji – powiedział „Faktowi” minister Niedzielski.

Jeśli chodzi o maseczki, będę zalecał przede wszystkim, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji. Myślę, że będzie to istotna prewencja zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny – dodał.

Szef resortu zdrowia zadeklarował także, że przywracanie nauki stacjonarnej stanowi priorytet i jeśli pozytywne trendy się utrzymają to decyzje w tej sprawie – z udziałem ministra edukacji Przemysława Czarnka – zapadną w kolejnym tygodniu. To jednak nie koniec pomysłów związanych z powrotem do normalności po okresie koniecznej mobilizacji społecznej mającej na celu przede wszystkim ochronę osób starszych i schorowanych.

Chcemy więc skrócić izolację do siedmiu dni i porównywalnie do izolacji ograniczyć kwarantannę, która w przypadku współdomowników zaczynałaby się i kończyła równolegle. Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji o możliwej rezygnacji z kwarantanny z kontaktu, czyli wywiadu epidemiologicznego – zadeklarował Adam Niedzielski.

Minister zdrowia przyznał też, że najpewniej jesienią nastąpi kolejna fala zakażeń koronawirusem, ale wiele wskazuje na jej łagodniejszy charakter i brak poważnego obciążania systemu opieki zdrowotnej.

Źródło: fakt.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze