29.7 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Rosja zaatakowała Ukrainę! W miastach słychać eksplozje, zbombardowano lotniska

Zobacz koniecznie

Władimir Putin wydał rosyjskim siłom rozkaz przeprowadzenia operacji wojskowej. Choć formalnie mowa o Donbasie, to nawet sam prezydent Rosji potwierdził, że celem jest demilitaryzacja Ukrainy, a więc w praktyce pozbawienie jej jakichkolwiek zdolności obronnych. Oznacza to pełnowymiarową wojnę, która trwa za naszymi granicami.

Prezydent Rosji w typowo sowieckim stylu znanym chociażby z 17 września roku 1939 odwrócił kota ogonem. Zadeklarował bowiem podejmowanie działań w celu ochrony ludności Donbasu. Łaskawie stwierdził też, że nie zamierza okupować Ukrainy choć wątpliwe, by ktoś przy zdrowych zmysłach traktował dziś takie deklaracje poważnie.

Ponadto Putin wezwał ukraińskich żołnierzy do złożenia broni, a więc dezercji oraz zapowiedział odpowiedź Rosji na ewentualną pomoc Zachodu. A winą za ewentualny rozlew krwi agresor z Kremla obarczył ofiary swojej napaści: Ukraińców.

Za słowami Putina poszły działania wojsk rosyjskich, które atakują sąsiada od strony własnego państwa, Białorusi oraz najpewniej również Krymu. Doniesienia potwierdziła ukraińska straż graniczna. CNN podane także, że w działaniach militarnych uczestniczą wojska Białorusi. Do ataku przystąpili ponadto separatyści.

Media internetowe donoszą z kolei o wybuchach w kolejnych miastach Ukrainy oraz odgłosach syren alarmowych. Ponadto najprawdopodobniej wszystkie wojskowe lotniska na Ukrainie zostały zaatakowane przez wojska Putina, a skierowanie ognia na infrastrukturę wojskową zadeklarowało rosyjskie ministerstwo ataku, zwane chyba dla żartu Ministerstwem Obrony. Skala ewentualnych zniszczeń na razie nie jest znana.

Loty cywilne na Ukrainę zostały wstrzymane, a większość lotów kierowana jest do Warszawy.

Polska zdecydowała o ewakuacji konsulatu w Odessie nad Morzem Czarnym.

Ministerstwo Obrony Ukrainy podaje, że wojsko odpiera rosyjskie ataki.

Źródło: rmf24.pl / tvp.info

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze