21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Trybunał Sprawiedliwości UE: mechanizm warunkowości zgodny z prawem UE. Co to oznacza dla Polski?

Zobacz koniecznie

W ocenie sędziów TSUE mechanizm warunkowości uzależniający wypłatę unijnych środków od przestrzegania przez państwo członkowskie tzw. zasad państwa prawnego jest zgodny z przepisami Unii Europejskiej. Tym samym oddalono skargę Polski i Węgier.

Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości ocenili, że mechanizm przyjęto w oparciu o poprawną podstawę prawną w zgodzie z procedurą wynikającą z art. 7 Traktatu o UE oraz nie przekracza on granic kompetencji Unii Europejskiej oraz zasady pewności prawa.

Polska oraz Węgry zaskarżyły rozporządzenie wprowadzające mechanizm. Warszawa oraz Budapeszt uznały bowiem, że nie ma on podstawy prawnej oraz narusza zasady pewności prawa i kompetencje UE.

Z racji wagi sprawy TSUE rozpoznał ją w trybie przyspieszonym oraz w pełnym składzie.

W wyroku TSUE stwierdził jednak, że procedurę można rozpocząć jedynie wtedy, gdy mają miejsce uzasadnione przesłanki dotyczące nie tylko naruszenia w danym kraju zasady państwa prawnego, ale także gdy owe naruszenia mogą mieć negatywny wpływ na poprawne zarządzanie budżetem UE. Oznacza to, że wyrok ma na celu ochronę budżetu Unii Europejskiej przed bezpośrednim wpływem naruszeń zasad państwa prawnego i nie ma na celu działania na zasadzie kary za owo naruszenie.

W ocenie Trybunału konieczne jest ustalenie rzeczywistego związku naruszenia owych zasad z ewentualnym wpływem sytuacji na finanse UE.

„Ciekawy ten dzisiejszy wyrok TSUE. Wbrew różnym pośpiesznym opiniom: potwierdza się, że rozporządzenie o warunkowości może być stosowane – ale w ściśle określonej procedurze i pod warunkami. Bardzo zbieżne z konkluzjami RE z grudnia 2020. Szerszy komentarz po dokładnej analizie” – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Część polityków Zjednoczonej Prawicy – szczególnie z Solidarnej Polski, ale także z PiS-u – nie czekając na dokładne analizy orzeczenia TSUE już teraz w mediach społecznościowych wypowiada się w tonie grzmienia o unijnym ataku na niezależność Polski. Z kolei reprezentanci lewicowo-liberalnej opozycji drwią lub zachowują się jakby odnieśli sukces.

Źródło: wpolityce.pl / Twitter / tvp.info

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze