27 C
Warszawa
środa, 17 lipca, 2024

Wojna na Ukrainie: USA wyśle do Europy – w tym do Polski – dodatkowe siły zbrojne

Zobacz koniecznie

Sytuacja na Ukrainie zaostrza się. W związku z napięciem w Europie Wschodniej prezydent USA Joe Biden zapowiedział wysłanie do Europy dodatkowych sił.

Informacje o wzmocnieniu amerykańskiej obecności wojskowej na wschodniej flance NATO potwierdził rzecznik Pentagonu John Kirby.

Do Polski przybędą komponenty BCT, czyli Brygadowej Grupy Bojowej piechoty (82. dywizja powietrznodesantowa). Posiłki z USA przybędą także do Niemiec.

Z kolei z RFN do Rumunii zostanie przetransportowanych tysiąc żołnierzy. Obecnie w tym kraju przebywa 900 amerykańskich wojskowych.

„Zgodnie z zapowiedziami 1,7 tys. dodatkowych żołnierzy USA zostanie przeniesionych do Polski. To mocny sygnał solidarności w odpowiedzi na sytuację na Ukrainie. W ubiegłym tygodniu rozmawiałem na ten temat z Sekretarzem obrony USA L. Austinem. Sprzeciwiamy się jakiejkolwiek agresji wobec naszego sąsiada” – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Z amerykańskiej mobilizacji cieszą się także Ukraińcy, którzy zauważają, że w ten sposób Zachód pokazuje iż traktuje zagrożenie rosyjską inwazją jako poważny problem. To ważne także dlatego, że realna jest perspektywa konieczności obrony wschodniej flanki NATO – ocenia Serhij Taran z Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego.

Źródło: rmf24.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze