20 C
Warszawa
środa, 15 maja, 2024

Koniec wojny na Ukrainie?! FT informuje o planie pokojowym

Zobacz koniecznie

Trwający od 24. lutego koszmar Ukraińców już niebawem może się skończyć. Krwawe walki, ataki na cywilną ludność, ludzkie dramaty. Tak wygląda codzienność Ukraińców. W świetle informacji „Financial Times” jest szansa, że już niebawem dobiegnie końca.

Jak informuje wpływowy brytyjski dziennik Ukraina i Rosja dokonały istotnych postępów w w ustaleniu planu pokojowego. Ma on liczyć 15 punktów. „Financial Times”, powołując się na swoje źródła informuje, że zakłada on przede wszystkim: zawieszenie broni i wycofanie wojsk rosyjskich z granic Ukrainy. Warunkiem jest ogłoszenie neutralności przez Ukrainę oraz ograniczenie liczebność jej armii.

W świetle ustaleń „FT” Ukraina ma też wyzbyć się aspiracji jeśli chodzi o członkostwa w NATO oraz nie będzie na swoim terytorium przyjmować baz wojskowych sojuszu.

Gwarantami porozumienia mają być USA, Wielka Brytania i Turcja. To stanowi zdaniem obserwatorów słaby punkt porozumienia. Ukraina bowiem miała już podobne gwarancji przy okazji zrzeczenia się broni atomowej. O ich bezskuteczności nader boleśnie przekonała się najpierw podczas agresji na Krym w 2014 roku oraz aktualnie.

Jak informują kręgi zbliżone do delegacji ukraińskiej, Kijów obawia się też podstępu Rosjan. Nadspodziewanie szybkie postępy w rozmowach pokojowych mogą być dyplomatycznym wybiegiem Rosjan. W ten sposób mogą oni kupować sobie czas potrzebny na przegrupowanie swoich sił i wznowienie ofensywy.

 

/red./

Foto: Youtube.com/ screen

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze