-4.9 C
Warszawa
czwartek, 30 listopada, 2023

„Zwykli Rosjanie” nic nie wiedzą o wojnie? A o zamknięciu McDonald’sów jakoś się dowiedzieli!

Zobacz koniecznie

Jeden z popularnych mitów (lub fake newsów) dotyczących wojny na Ukrainie sugeruje, że tzw. „zwykli Rosjanie” nic nie wiedzą o wojnie na Ukrainie z powodu utrudnionego dostępu do zagranicznych mediów oraz siania propagandy w uzależnionych do Kremla środkach masowego przekazu. Obiegające internet zdjęcia kolejek pod restauracjami McDonald’s pokazują, że taki pogląd trzeba postawić pod znakiem zapytania. Wszak sieć ogłosiła, że zamyka swoje placówki. I jakoś Rosjanie się o tym dowiedzieli.

Oprócz McDonald’sa swoją działalność na terenie Federacji Rosyjskiej zawiesza lub ogranicza także Starbucks, Pepsi oraz Coca Cola.

Zamknięcie działalności tych firm to bolesny cios dla Rosji, gdyż dla zagranicznych podmiotów pracowało kilkadziesiąt tysięcy osób. Ponadto Rosjanie z pewnością przywykli do ich funkcjonowania.

Starbucks miał w Rosji co najmniej 100 kawiarni i blisko 2000 partnerów, którzy teraz mają otrzymać wsparcie. McDonald’s zatrudniał 62 tys. pracowników w 850 restauracjach. Będą oni jednak otrzymywać pensje. W przypadku Coca-Coli nie znane są na razie szczegóły: nie wiadomo czy chodzi o zakaz sprzedaży napojów (ich brak występuje tylko w Korei Północnej i na Kubie) czy zamknięcie fabryk. PepsiCo rezygnuje natomiast ze sprzedaży napojów gazowanych, ale pozostałe produkty, w tym mleko i żywność dla dzieci, pozostaną na półkach.

Te decyzje przeraziły Rosjan, co pokazują zdjęcia długich kolejek pod restauracjami McDonald’s. Owe obrazy budzą jednak uzasadnione pytania o źródło wiedzy dotyczącej tych decyzji. Skoro bowiem „zwykli Rosjanie” dowiedzieli się o zamknięciu McDonald’sów, to czy można nadal twierdzić, że nic nie wiedzą o dokonywanych na Ukraińcach zbrodniach swoich żołnierzy?

Źródło: Twitter / rmf24.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze