-2.6 C
Warszawa
środa, 29 listopada, 2023

Ukraińcy wściekli na swoje jury w konkursie Eurowizji!

Zobacz koniecznie

W eurowizyjnym głosowaniu naród ukraiński przyznał reprezentantowi Polski, Krystianowi Ochmanowi, maksymalną notę 12 punktów. Podobnie względem reprezentantów Ukrainy uczynili widzowie z Polski. Inaczej wyglądała natomiast sytuacja w głosowaniu jury, co wzbudziło silne emocje. Warto jednak zauważyć, że są one silniejsze na Ukrainie niż w Polsce – uważa mieszkający w Polsce ukraiński dziennikarz.

Jury z Ukrainy nawet w najmniejszym stopniu nie doceniło występu Krystiana Ochmana. Tymczasem Polskie jury przyznało zespołowi Kałusz (Kalush) aż 12 punktów. Wywołało to silne emocje.

Postawa ukraińskiego jury stała się paliwem dla antyukraińskich i prorosyjskich środowisk medialnych oraz politycznych w Polsce, dla których owa decyzja stanowiła „dowód” wrogości Ukraińców względem Polaków. Fakt, że nadwiślańscy stronnicy Władimira Putina bredzą, potwierdzili sami Ukraińcy swoją reakcją na zachowanie jury! Nasi wschodni sąsiedzi w bardzo stanowczy sposób krytykują owe gremium.

Zaryzykowałbym wręcz tezę, że – choć trudno w to uwierzyć – wokół tej sprawy jest bardziej gorąco niż w Polsce. Ukraińska publiczność jest mocno obrażona, a nawet oburzona na decyzję ukraińskiego jury – mówi w rozmowie z wp.pl ukraiński dziennikarz mieszkający w Polsce Żenia Klimakin.

Obserwując to, co dzieje się od sobotniego wieczoru w mediach społecznościowych w Ukrainie, można powiedzieć, że ilość głosów oburzenia z powodu głosowania tamtejszego jury, jest o wiele większa niż… tych cieszących się ze zwycięstwa ukraińskiego kandydata – dodaje zauważając, że Ukraińcy przepraszają za jury ze swojego kraju oraz dokładnie przyglądają się osobom zasiadającym w tym gremium. Wśród tropów pojawiły się nawet wątki dotyczące pracowania w przeszłości dla Rosji jednego z sędziów jury. Ponadto sprawę komentowali politycy naprawdę wysokiego szczebla, z szefem parlamentu, ministrem kultury i ambasadorem w Polsce na czele.

W ocenie dziennikarza reakcja narodu na zachowanie jury pokazuje, że Ukraińcy darzą Polskę wielką sympatią, a nawet miłością, która umocniła się po agresji Rosji oraz pomocy, jakiej Polacy udzielili swoim bliźnim w potrzebie. Taki pogląd to kolejny cios w narrację prorosyjskich polityków, mediów oraz internetowych pieniaczy przywdziewających szaty patriotów, ale siejących propagandę zgodą z interesami innego kraju – Rosji.

Źródło: wp.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze