19.3 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024

Najnowszy sondaż: wysokie poparcie dla PiS, spadek Konfederacji i 50 proc. dla zjednoczonej opozycji

Zobacz koniecznie

Z najnowszego sondażu Social Changes dla wpolityce.pl wynika, że PiS zachowuje stabilne i wysokie poparcie, jednak przewaga nad największą partią opozycyjną nieco się zmniejszyła za sprawą wzrostu poparcia dla KO. Traci natomiast Polska 2050 i Konfederacja, a PSL znajduje się po progiem wyborczym. Zyskuje Lewica.

Gdyby wybory odbyły się między 17 a 20 czerwca to Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 37 proc. poparcia (brak zmiany). Drugie miejsce przypada Koalicji Obywatelskiej, na którą chciałoby zagłosować 27 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.). Podium zamyka Polska 2050 z wynikiem 11 proc. (spadek o 1 pkt proc).

Dalsze miejsca zajmuje Lewica z wynikiem 9 proc. (wzrost o 2 pkt proc.) oraz Konfederacja popierana przez 7 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.).

Pod progiem znajduje się PSL (4 proc., spadek o 1 pkt proc.) oraz Kukiz’15 (2 proc., bez zmian) i Porozumienie (2 proc., wzrost o 1 pkt proc.).

Gdyby Zjednoczona Prawica startowała razem z Kukiz’15 to jej wynik nie uległby zmianie i wynosiłby nadal 37 proc. Natomiast zjednoczona opozycja (w wariancie bez Konfederacji) miałaby 50 proc. głosów. W takim scenariuszu najpewniej głosy zwolenników Kukiz’15 przeszłyby na Konfederację (9 proc.), a Porozumienie zachowałoby 2 proc.

Aż połowa sondażowego poparcia dla zjednoczonej opozycji to sprawa, która z pewnością zmusi liderów Prawa i Sprawiedliwości do mobilizacji swojego elektoratu oraz zintensyfikowania pracy polityków. Wszak już za rok będziemy w gorącym okresie kampanii wyborczej!

Źródło: wpolityce.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze