34.7 C
Warszawa
piątek, 1 lipca, 2022

Suwalszczyzna w walce o Polskę! Odbyło się kolejne udane Spotkanie z Historią!

Zobacz koniecznie

2 czerwca, w czwartek, odbyło się Spotkanie z Historią w Suwałkach. W projekcie Centrum im. Władysława Grabskiego uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej.

Prelegentami Spotkania z Historią w Suwałkach byli dr Krzysztof Skłodowski (Muzeum Okręgowe w Suwałkach) oraz Magdalena Wołowska-Rusińska (Liceum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach), którzy wygłosili wykład pt. „Dziewczęta i chłopcy z suwalskiego gimnazjum w walce o niepodległość Suwalszczyzny”. Mówcy skupili się więc na lokalnym zagadnieniu stanowiącym ważną część historii Polski.

Dr Krzysztof Skłodowski oraz Magdalena Wołowska-Rusińska przybliżyli młodym ludziom postawy i aktywności ich rówieśników sprzed ponad 100 lat, w tym zaangażowanie w Polską Organizację Wojskową (POW).

Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się jak ich równicy reagowali na sytuację, kiedy trzeba było walczyć o odzyskanie niepodległości przez Polskę na terenie Suwalszczyzny – mówi współorganizator Spotkania z Historią Piotr Wasilewski cytowany przez portal suwalki.info.

W roku 1919, kiedy Suwalszczyzna walczyła o odzyskanie niepodległości, chłopcy z tego gimnazjum należeli do Polskiej Organizacji Wojskowej, wzięli udział w Powstaniu Sejneńskim, trzech uczniów gimnazjum poległo w czasie walk – przypomina natomiast dr Krzysztof Skłodowski w rozmowie z TVP Białystok.

Organizacja Spotkań z Historią możliwa jest dzięki wsparciu projektu Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego z funduszy Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze