12.8 C
Warszawa
wtorek, 4 października, 2022

Nowe dane o inflacji. Tak wysokich wartości jeszcze nie było, ale ceny rosną coraz wolniej

Zobacz koniecznie

W lipcu inflacja w Polsce wyniosła 15,6 procent. Oznacza to, że ceny wzrosły właśnie o taką wartość w stosunku do danych sprzed 12 miesięcy. I choć najnowsze doniesienia wyglądają fatalnie, to jednak można dostrzec światełko w tunelu.

Eksperci spodziewali się, że inflacja w lipcu wyniesie 15,5 proc. Wskazywał na to tzw. szybki szacunek. Ostateczne dane są wobec tego mniej optymistyczne.

Należy jednak odnotować, że ceny rosną coraz wolniej. Możliwe więc, że powoli kończy się w naszym kraju szczyt inflacji. Wzrost cen w stosunku do poprzedniego miesiąca wyniósł bowiem 0,5 proc. i był najniższy od sierpnia roku 2021.

Na dane z lipca wpływ miały wzrosty cen mieszkań, żywności, kultury i rekreacji. Tańsze stały się natomiast ubrania, w tym obuwie oraz transport.

Eksperci spodziewają się wystąpienia teraz tzw. płaskiej inflacji, czyli wskaźników na poziomie około 15,5 proc. przez kilka najbliższych miesięcy. Potem możliwe będą spadki tej wartości. Dalsza sytuacja, szczególnie od stycznia roku 2023, będzie uzależniona od ewentualnego utrzymania rządowych programów antyinflacyjnych.

Źródło: rmf24.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze