19.3 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Prawica wygrała wybory we Włoszech! Kim jest nowa premier Giorgia Meloni?

Zobacz koniecznie

Włoska koalicja sił prawicowych i centroprawicowych jednoznacznie wygrała wybory parlamentarne we Włoszech. Już wkrótce premierem zostanie Giorgia Meloni – pierwsza kobieta na tym stanowisku w Italii. Kim jest owa polityk? Poznajmy prawdę!

Dziś wielu przedstawicieli sił lewicowych i liberalnych ubolewa z powodu klęski ugrupowań postępowych i gigantycznego sukcesu włoskiej prawicy. W związku z tym próbując ukryć własną porażkę zarzucają centroprawicy rozmaite zbrodnie. Najpopularniejszą przewiną są rzekomo faszystowskie poglądy Giorgia Meloni.

W rzeczywistości jednak nowa włoska premier nie wygrała wyborów z programem zbliżonym do ideologii Benita Mussoliniego. Jest jednak faktem, że w przeszłości wypowiedziała się o dyktatorze w ciepły sposób. Było to jednak wiele lat temu, a ona sama była wówczas… nastolatką. W kolejnych latach natomiast Meloni zrewidowała swój pogląd z młodości i odcinała się od faszyzmu deklarując przywiązanie do włoskiej konstytucji oraz wartości tych, którzy z faszyzmem walczyli.

Warto także zauważyć, że 45-letnia Meloni mimo dość młodego wieku jak na osobę obejmującą urząd premiera ma bardzo duże doświadczenie polityczne. Urodzona w roku 1977 polityk już w roku 2009 została ministrem w rządzie Silvio Berlusconiego. Zajmowała się wówczas zagadnieniami młodzieży. Już wcześniej została także parlamentarzystą.

W kolejnych latach drogi Meloni i Berlusconiego się rozeszły, a w roku 2012 założyła nową partię znaną dziś jako Bracia Włosi. Nazwa nawiązuje do pierwszych słów hymnu państwa, a program ugrupowania ma charakter konserwatywny i narodowy oraz sceptyczny wobec dalszej integracji europejskiej i tworzenia europejskiego super-państwa. Od roku 2020 Meloni jest przewodniczącą Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W tej frakcji w Parlamencie Europejskim zasiadają również politycy PiS-u.

Partia Bracia Włosi od roku 2014, gdy kieruje nią przyszła premier Włoch, była w opozycji.

Sama Meloni to z kolei osoba o jednoznacznie tradycyjnych przekonaniach obyczajowych. Sprzeciwiała się m.in. uprzywilejowywaniu związków homoseksualnych. Zabiegała ponadto o wspieranie włoskich rodzin i negatywnie wypowiadała się o zabijaniu dzieci poprzez aborcję. To także z inicjatywy Meloni parlament uchwalił przepisy realnie chroniące dzieci przed pozostawieniem ich w samochodowych fotelikach przez rodziców. Polityk popiera członkostwo Włoch w NATO i UE oraz wspieranie Ukrainy.

Źródło: rmf24.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze