16.2 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Czy coś nam grozi?! Premier podjął decyzję: policja musi nosić broń długą i kamizelki!

Zobacz koniecznie

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wprowadzeniu stopnia alarmowego BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej znajdującej się poza granicami kraju. BRAVO to drugi z czterech stopni. Jego konsekwencje są jednak poważne.

Decyzja premiera może dotyczyć Baltic Pipe lub rafinerii Orlenu w litewskich Możejkach. Nie ma na ten temat jednak szczegółowych i oficjalnych oświadczeń.

Stopień BRAVO oznacza, że występuje zwiększone zagrożenie ataku o cechach terrorystycznych, a służby mają świadomość ryzyka. Szczególną czujność musi zachować także administracja publiczna.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, alert obowiązuje do 30 listopada.

Zgodnie z prawem w trakcie obowiązywania stopnia BRAVO policja, żandarmeria wojskowa i straż graniczna musi nosić broń długą oraz kamizelki kuloodporne. Ponadto w zagrożonych obszarach służby mogą prowadzić dodatkowe kontrole pojazdów i budynków publicznych.

Służby muszą przygotować swój personel na wypadek ataku, a do szkół i przedszkoli nie mogą wchodzić osoby postronne. Organy państwa są ponadto zobowiązane do zamknięcia nieużywanych budynków. Państwo sprawdza także swoje zapasy.

Oficjalny powód podjęcia decyzji nie jest znany. Mówi się jednak o obawach związanych w eksplozjami rurociągów Nord Stream i Nord Stream 2 i ryzykiem podobnego ataku na polską infrastrukturę.

Źródło: Twitter / rmf24.pl / businessinsider.com.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze