11.4 C
Warszawa
czwartek, 16 maja, 2024

Premier Morawiecki po eksplozji w Przewodowie: zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej

Zobacz koniecznie

Tajemnicza eksplozja w Przewodowie wstrząsnęła całą Polską. W wyniku wybuchu zginęły dwie osoby, a stosunki międzynarodowe w naszej części Europy stały się jeszcze bardziej napięte. Wielu komentatorów wskazuje, że tragedia to efekt przedostania się na terytorium Polski zagubionego rosyjskiego pocisku uczestniczącego w bestialskim ostrzale Ukrainy lub elementu ukraińskiego systemu obrony przeciwlotniczej. Do sprawy odniósł się w nocy premier Mateusz Morawiecki.

„W Przewodowie, w powiecie hrubieszowskim, doszło do eksplozji, w wyniku której dwójka naszych rodaków straciła życie. Jestem myślami z ich rodzinami i bliskimi. Chciałbym wyrazić najgłębsze wyrazy współczucia i zapewnić, że nie zostawimy rodzin ofiar tej tragedii samych sobie” – napisał na Facebooku szef rządu.

Następnie podziękował sojusznikom z NATO za „natychmiastowe potwierdzenie zobowiązań”.

Potwierdził ponadto, że tuż po tragicznym wydarzeniu odbył wiele rozmów z ważnymi światowymi politykami. W kontakcie z liderami globalnej opinii publicznej jest także prezydent Andrzej Duda, wicepremier Mariusz Błaszczak oraz minister Zbigniew Rau.

„Żeby jak najlepiej tą sprawę zbadać i znaleźć odpowiednie rozwiązania, zwołaliśmy specjalne posiedzenie Rady Ministrów oraz spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Intensywnie pracujemy nad ustaleniem wszelkich okoliczności tego zdarzenia z międzynarodowymi ekspertami i naszymi biegłymi, którzy już od kilku godzin są na miejscu zdarzenia” – pisał w nocy premier Morawiecki wymieniając podjęte decyzje.

„Po pierwsze zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów polskich sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej razem z naszymi sojusznikami.

Po drugie, prowadzimy analizy i konsultacje z naszymi sojusznikami z NATO w zakresie potencjalnego użycia artykułu 4 Traktatu Waszyngtońskiego, czyli artykułu, który uruchamia konsultacje w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.

Po trzecie zdecydowaliśmy również o wezwaniu ambasadora Federacji Rosyjskiej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych”.

Premier wezwał także by nie dawać wiary we wszystkie informacje jakie do nas docierają. „Miejmy na uwadze, że chaos i dezinformacja to broń, którą stale posługuje się Rosja. Zamęt, ferment, manipulacje – to jest ich broń” – napisał.

https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/677680663722994

Źródło: FB

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze