19.3 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024

Zasieki na granicy z Rosją? Polacy są za – nawet zwolennicy opozycji!

Zobacz koniecznie

Aż 63,5 proc. Polaków popiera pomysł budowy zapory z drutu kolczastego na granicy Polski z rosyjską eksklawą nad Bałtykiem – obwodem kaliningradzkim. Co ciekawe, pozytywnie o idei wypowiadają się nawet  liczni zwolennicy opozycji.

Obecnie granica Polski i Rosji to miejsce spokojne, ale istnieją obawy związane z potencjalnym wybuchem kryzysu migracyjnego. Reżim Władimira Putina mógłby bowiem powtórzyć schemat zastosowany w ubiegłym roku przez ekipę Alaksandra Łukaszenki, który próbował zdestabilizować sytuację w Polsce właśnie w ten sposób.

Polacy wobec zagrożenia wojną hybrydową okazują się jednak narodem dość rozsądnym. I to niezależnie od poglądów politycznych. Wskazują na to badania IBRiS wykonane na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita”.

W środkowym wydaniu „Rzepy” czytamy, że ochronę naszej północnej granicy poprzez instalację zapory z drutu kolczastego pozytywnie ocenia w sumie 63,5 proc. Polaków. Zdecydowanie „za” jest 27,7 proc. badanych, a raczej „za” – 35,8 proc.

Przeciwnego zdania jest 25,3 proc. ankietowanych, z tego zdecydowanie na „nie” deklaruje się 8,7 proc. badanych, a 16,6 proc. jest w tej sprawie umiarkowana. Zdania nie ma 11,2 proc. Polaków.

Największe poparcie dla idei odnotowano w gronie zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz osób głosujących w roku 2020 na Andrzeja Dudę. Poglądy w tej sprawie są także zbieżne z wybieranymi serwisami informacyjnymi („Wiadomości” TVP1 oraz TVP Info).

Nie oznacza to jednak, że pomysł jest jednoznacznie „pisowski”. Popiera go bowiem także większość wyborców opozycji. Ciekawe więc jak na ów fakt zareagują politycy opozycyjni niejako z automatu krytykujący wszelkie propozycje wychodzące z obozu Zjednoczonej Prawicy. Teraz bowiem krytykując pomysł władz nie wpisywaliby się w opinie własnego elektoratu.

Źródło: „Rzeczpospolita” / wpolityce.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze