22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Andrzej Duda ze Lwowie. Takiej reakcji Ukraińców nikt się nie spodziewał! VIDEO

Zobacz koniecznie

Prezydent RP spotkał się we Lwowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W trakcie wizyty Andrzej Duda spontanicznie udał się do zgromadzonych Ukraińców, a ci przywitali go w niezwykle serdeczny sposób.

Andrzej Duda we Lwowie poinformował, że Polska przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard. Ponadto prezydent Polski i prezydent Ukrainy odwiedzili Cmentarz Orląt Lwowskich.

To niezwykle symboliczny i zarazem przełomowy gest, gdyż w poprzednich latach strona ukraińska m.in. zasłaniała lwy na owym cmentarzu. Widać więc wyraźnie, że ostatnie miesiące doprowadziły do prawdziwego pojednania między bratnimi narodami, które dzieliła trudna historia. Oczywiście cały czas w relacjach Polaków i Ukraińców pozostaje wiele obszarów, w których trzeba pracować nad porozumieniem.

Reakcja Ukraińców na osobę Andrzeja Dudy pokazuje jednak, że jesteśmy na najlepszej drodze do pojednania – i to pomimo głośnego jątrzenia marginalnych środowisk prorosyjskich w Polsce.

Andrzej Duda spotkał się bowiem we Lwowie z niesłychanym entuzjazmem, którego trudno byłoby oczekiwać nawet w Polsce. Prezydent naszego kraju został przywitany wręcz owacyjnie, a ludzie chcieli zrobić sobie z nim zdjęcie i dziękowali.

Po powrocie do kraju Andrzej Duda podkreślił jednak, że owacja była skierowana do Polaków, a nie do niego, zaś on jedynie reprezentował naród polski. Naród, który chwalebnie zachował się w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę i pomógł potrzebującym braciom.

Coraz lepsze relacje Polski i Ukrainy widać także w badaniach opinii publicznej. Nie jest więc tak, że Andrzeja Dudę poważa jedynie garstka osób na Ukrainie i to ona zgotowała mu piękne przywitanie. Prezydent RP wygrywa bowiem w rankingu zaufania do zagranicznych przywódców. Andrzej Duda jest pozytywnie oceniany przez 87 proc. Ukraińców. Wyprzedza tym samym Joe Biden (79) i Ursulę von der Leyen (73), o prezydencie Francji i kanclerzu Niemiec nie wspominając – obaj liderzy mają wyniki poniżej 50 procent.

Źródło: Twitter / polsatnews.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze