18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Pierwszy raz w dziejach papież pochował papieża. Za nami pogrzeb Benedykta XVI

Zobacz koniecznie

Ojciec Święty Franciszek przewodniczył Mszy świętej pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI. Na Placu św. Piotra zgromadziło się około 50 tys. osób.

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia roku 1927, a zmarł 31 grudnia roku 2022. Watykan zdecydował, że pogrzeb byłego papieża odbędzie się w czwartek 5 stycznia roku 2023.

Na pogrzeb Benedykta XVI przybyło wielu oficjeli: ludzi Kościoła, polityków, a także wiernych z licznych państw świata. Na Mszy świętej nie zabrakło także Polaków. Oprócz wiernych do Rzymu udał się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Ich wizyta miała jednak charakter nieoficjalny, a jedyne oficjalne delegacje to reprezentanci Włoch oraz ojczyzny Benedykta XVI – Niemiec. Prywatny charakter miała także ceremonia.

W chwili trwania pogrzebu byłego papieża w wielu kościołach na całym świecie, w tym w Polsce, odprawiono Msze święte w jego intencji.

Co jednak ciekawe, Watykan nie ogłosił żałoby z okazji śmierci Benedykta XVI oraz w dniu jego pogrzebu. Wynika to z kwestii protokolarnych: takie działania podejmuje się w wypadku śmierci urzędującego papieża. Tymczasem Benedykt XVI w roku 2013 abdykował.

Papież-emeryt został pochowany przez swojego następcę, urzędującego papieża. Media zwracają uwagę, że to pierwszy taki przypadek w historii.

Benedykt XVI spoczął w miejscu, gdzie od pogrzebu do beatyfikacji w roku 2011 spoczywał św. Jan Paweł II. Jest to zgodne z wolą zmarłego papieża-seniora.

Źródło: rmf24.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze