0.4 C
Warszawa
środa, 13 listopada, 2024

Podlasie pamięta o Żołnierzach Wyklętych!

Zobacz koniecznie

Marzec to czas szczególnej pamięci o polskich bohaterach sprzeciwiających się – mimo trudnej sytuacji – narzucaniu Polsce systemu komunistycznego i zależności od Kremla. To właśnie dlatego młodzież z Podlaskiego Klubu Patriotycznego na kilka sposobów uczciła Żołnierzy Wyklętych.

1 marca w Olmontach pod Białymstokiem, przy tablicy i krzyżu poświęconym Żołnierzom Wyklętym zamordowanym przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Białymstoku 10 października 1946 roku odbyły się jedne z wielu lokalnych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Podlasiu. Obecni byli tam także działacze Podlaskiego Klubu Patriotycznego.

W wydarzeniu udział wzięli także m.in. wojewoda podlaski, wójt gminy Juchnowiec Kościelny, dyrektor białostockiego oddziału IPN oraz przedstawiciele wielu innych środowisk, w tym grup rekonstruktorskich. Mimo niewielkiej liczby mieszkańców w podbiałostockich Olmontach w wydarzeniu udział wzięło wielu uczestników.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Ośrodku Kultury w Juchnowcu Kościelnym, gdzie okolicznościowymi odznaczeniami uhonorowani zostali lokalni działacze patriotyczni. Następnie odbyła się projekcja filmu o Zygmuncie Szendzielarzu, znanemu szerzej jako Łupaszko. To bardzo zasłużona dla regionu postać.

Podlaski Klub Patriotyczny uczcił 1 marca na kilka sposobów. Oprócz obecności na wydarzeniu w Olmontach działacze wzięli także udział w białostockim marszu pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz złożyli znicze i wieńce przy pomniku i grobach nieznanych żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Wcześniej w siedzibie klubu odbyło się spotkanie poświęcone historii Narodowych Sił Zbrojnych.

Powstanie oraz funkcjonowanie klubu i jego siedziby możliwe było dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Źródło: materiały prasowe

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze