18.1 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Podlasie pamięta o swoich bohaterach!

Zobacz koniecznie

18 maja 2024 roku członkowie Podlaskiego Klubu Patriotycznego zebrali się na cmentarzu Farnym w Białymstoku, aby uczcić pamięć ks. Pawła Sargiewicza, kapelana 8. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej podczas bitwy o Monte Cassino. Przed II wojną światową był proboszczem w Tryczówce niedaleko Białegostoku. Podczas uroczystości członkowie i sympatycy Klubu złożyli kwiaty na grobie duchownego, przypominając jego nieoceniony wkład w opiekę duchową nad żołnierzami.

Członkowie Klubu, reprezentujący lokalną społeczność patriotyczną, złożyli biało-czerwone kwiaty, co stanowiło wyraz głębokiego szacunku i wdzięczności dla postaci ks. Sargiewicza. Uczestnicy spotkania spędzili czas na modlitwie i refleksji nad wkładem kapelana w morale żołnierzy walczących w jednej z najcięższych bitew II wojny światowej.

Moment złożenia kwiatów był pełen ciszy i spokoju, co pozwoliło każdemu z obecnych na chwilę zadumy nad historycznym znaczeniem służby kapelana. W ten sposób Podlaski Klub Patriotyczny, poprzez złożenie kwiatów na grobie ks. Sargiewicza, zaznaczył wagę pamięci historycznej i znaczenia moralnego wsparcia, które kapelani dostarczają żołnierzom na frontach wojennych. Uroczystość ta stała się również okazją do podkreślenia wartości patriotycznych i duchowego dziedzictwa, które przekazywane są przez pokolenia.

Ksiądz Paweł Sargiewicz zginął w wypadku samochodowym 1 września 1967 r. Jego szczątki sprowadzono do Białegostoku i złożono w grobie rodzinnym na cmentarzu farnym. Za posługę w czasie II wojny światowej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Monte Cassino.

Powstanie „Podlaskiego Klubu Patriotycznego” było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

 

/mz/

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze