27 C
Warszawa
środa, 17 lipca, 2024

Kolej jako dźwignia rozwoju gospodarczego II Rzeczpospolitej czyli kolejne spotkanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego

Zobacz koniecznie

W sobotę, 1 czerwca 2024 roku w lokalu Podlaskiego Klubu Patriotycznego (PKP) przy ul. Jurowieckiej 30a/2 odbyło się kolejne z serii spotkań poświęconych historii. Tym razem dotyczyło rozwojowi kolei w okresie II Rzeczpospolitej.

Wstępem do dyskusji na wyżej wspomniany temat był wykład Tomasza Buczyńskiego poświęcony temu zagadnieniu. Prelegent to specjalista i praktyk z zakresu zarządzania projektami infrastrukturalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem kolei państwowych.

Kolej była, a w zasadzie mogła być jednym z filarów gospodarczego rozwoju II Rzeczpospolitej. Niestety wybuch wojny oraz wcześniejsze problemy wynikające z faktu, że sieć kolejowa była pochodną faktu, że odziedziczyliśmy ją po trzech państwach, które wzięły udział w rozbiorach, nie ułatwiały sprawy.

Właśnie te tematy zdominowały dyskusję po wykładzie. Nie zabrakło także kontekstu powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz analogii do planów i dyskusji związanych z powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Poruszony temat okazał się niezwykle ciekawym zagadnieniem, do którego prawdopodobnie będziemy jeszcze w ramach PKP ( w końcu nazwa zobowiązuje ;-)) wracać.

Powstanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Lokal znajduje się w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 30A/2.

 

/red./

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze