4.2 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Ku Europie Ojczyzn? Spotkanie J. Kaczyńskiego z liderami europejskich konserwatystów [FOTO]

Zobacz koniecznie

W Warszawie trwa spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderami europejskich partii narodowo-konserwatywnych: Hiszpańskiego VOX i włoskiej Fratelli d’Italia. W mediach społecznościowych pojawiły się już pierwsze zdjęcia. Co oznacza spotkanie w takim składzie? 

 

To zdecydowany sygnał od kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Polski rząd stawia na Europę Ojczyzn, czyli integrację europejską opartą nie na federalistycznych więzach, zaś na współpracy niepodległych narodów. To drugie takie wydarzenie po niedawnym spotkaniu Premiera Mateusza Morawieckiego z Viktorem Obranem i Matteo Salvinim z Włoch.

 

Partia VOX to największe hiszpańskie ugrupowanie o konserwatywno-narodowym światopoglądzie. Stanowczo sprzeciwiają się secesji Katalonii oraz radyklanie lewicowym programie hiszpańskiego rządu Pedro Sancheza. VOX odwołuje się także do chrześcijańskich korzeni Europy, dając alternatywę dla antyklerykalnej koalicji Izquierda Unida (Zjednoczona Lewica). Warto podkreślić, że w skład rządu wchodzą politycy otwarcie utożsamiający się z komunizmem.

 

Bracia Włosi, bo tak można tłumaczyć szyld Fratelli d’Italia, to szybko rozwijająca się partia konserwatywno-chrześcijańska we Włoszech. Liderka ugrupowania Giogria Meloni to obok Matteo Salviniego najpopularniejsza polityk postulująca zwrot ku chrześcijańskim wartościom.

 

To element szerszej europejskiej strategii PiS. Jako największa prawicowa partia w europarlamencie, formacja Jarosława Kaczyńskiego jest zdolna skupić wokół siebie wiele mniejszych konserwatywnych ugrupowań. M. in. o tym rozmawiali na nieformalnym kwietniowym szczycie Premier Morawiecki i Orban z Matteo Salvinim. W krajach realizujących wizje sekularystyczne i postulaty lobby LGBT, jak choćby w Hiszpanii, polski rząd stanowi polityczną alternatywę. Tuż przed trwającym w piątkowe popołudnie spotkaniem z prezesem Kaczyńskim, na Twitterze VOX pojawił się wpis dotyczący prorodzinnej polityki Mateusza Morawieckiego. Post zdobył już blisko 5 tysięcy polubień, a mowa w nim o budowie społeczeństwa polskiego opartego o chrześcijańskie wartości i silne poczucie tożsamości narodowej. Choć z polskiego punktu widzenia wydaje się to naturalnym stanem rzeczy, w krajach takich jak Hiszpania nie jest to oczywiste wobec licznych regionalnych separatyzmów podsycanych przez skrajną lewicę.

 

 

Na twitterowym profilu Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się już pierwsze zdjęcia ze spotkania Prezesa Kaczyńskiego z Santiago Abasacalem i Giogrią Meloni:

 

 

Wkrótce powinno pojawić się więcej informacji o wnioskach po spotkaniu.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze