16.9 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Kolejne spotkanie z „Sokołem” w ramach Podlaskiego Klubu Patriotycznego

Zobacz koniecznie

5 kwietnia br odbyło się kolejne spotkanie z prezesem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół im. gen. Tadeusza Rozwadowskiego w Białymstoku, Łukaszem Bardłowskim. W lutym podczas jego pierwszej wizyty obiecaliśmy sobie, że niebawem wrócimy do wówczas poruszonych tematów. Tak się stało.

Tematem przewodnim spotkania tym razem były już bardziej szczegółowo omawiane działania popularnego „Sokoła” w tematyce historycznej, patriotycznej i sportowej. Przypomnijmy, że  TG „Sokół” to najstarsze polskie stowarzyszenie gimnastyczne, założone już w 1867 roku. Od ponad wieku wpływa na wychowanie fizyczne i moralne Polaków, kładąc szczególny nacisk na wychowanie patriotyczne młodzieży.

Prezes „Sokoła” podczas swojego wystąpienia szczegółowo przedstawił konkretne działania jakie stowarzyszenia, podkreślając jego znaczącą rolę w czasach zaborów, gdy przez sport i kulturę fizyczną kształtowano ducha narodowego i wspierano dążenie do niepodległości. Mówił także o reaktywacji „Sokoła” w okresie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz jego działalności po II wojnie światowej, aż do współczesności.

Spotkanie z prezesem „Sokoła” w Podlaskim Klubie Patriotycznym było również okazją do dyskusji na temat współpracy jaką zainicjowaliśmy w ramach Podlaskiego Klubu Patriotycznego i szerzej Fundacji Prosto z mostu z TG „Sokół”, ale także fundacjami Centrum im. Władysława Grabskiego oraz Przyszłość Podlasia.

Powstanie „Podlaskiego Klubu Patriotycznego” było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

 

/red./

 

 

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze