21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Z historią na ty czyli kolejna lekcja żywej historii w Podlaskim Klubie Patriotycznym

Zobacz koniecznie

W dniu 21 marca 2024 roku, Podlaski Klub Patriotyczny gościł Mieczysława Korzeniewskiego, Prezesa Białostockiego Okręgu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Spotkanie zgromadziło grono pasjonatów historii, zwłaszcza tej lokalnej i  regionalnej. Tematem przewodnim była działalność podziemia niepodległościowego na terenie Białostocczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem postaci kpt. Kazimierza Kamieńskiego ps. Huzar.

Nasz gość rozpoczął od wprowadzenia w realia jakie panowały podczas okupacji zarówno niemieckiej jak i sowieckiej, kładąc szczególny nacisk na sytuacje naszego regionu i trudności, jakie napotykało polskie podziemie w walce o niepodległość. Dowiedzieliśmy się również o relacjach jakie panowały między różnymi organizacjami podziemia. Przedstawił też szerzej strukturę Narodowych Sił Zbrojnych.

Duża część wykładu dotyczyła walki kpt. Kazimierza Kamieńskiego, tym samym objaśniając słuchaczom sposób walki okupantów z bohaterami podziemia. Historia Huzara jest przykładem niezłomnej walki o wolność, ale również przypomnieniem o ofiarach, jakie ponieśli bohaterowie podziemia.

Spotkanie było również okazją do refleksji nad znaczeniem pamięci historycznej i jej wpływem na współczesne postrzeganie patriotyzmu. Dyskusja, która rozwinęła się po wykładzie, pokazała, że historia podziemia niepodległościowego nadal budzi głębokie emocje i jest ważnym elementem tożsamości lokalnej społeczności.

Spotkanie w Podlaskim Klubie Patriotycznym było nie tylko lekcją historii, ale również przypomnieniem o wartościach, które kształtują naszą narodową tożsamość.

Powstanie „Podlaskiego Klubu Patriotycznego” było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

 

/mz/

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze