20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Polacy boją się, że stracą pracę na rzecz Ukraińców? Badanie nie pozostawia złudzeń

Zobacz koniecznie

Polacy obawiają się, że zostaną wyparci przed pracowników z Ukrainy? Badanie rozwiało wątpliwości

78 proc. Polaków sądzi, że Ukraińcy nie stanowią dla nich zagrożenia na rynku pracy. Jednak niemal połowa z nas uważa, że do Polski powinno przyjeżdżać ich mniej – wynika z opublikowanego w poniedziałek „Barometru Polskiego Rynku Pracy” przez firmę Personnel Service.

Z badania „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service możemy odczytać, że 78 proc. polskich pracowników nie obawia się, mogą stracić pracę na rzecz Ukraińców. Najpewniej na swoich swoich stanowiskach czują się osoby w wieku 55 lat i starsze.

Tego, że imigranci z Ukrainy mogą odebrać pracę obawia się 16 proc. badanych. To głównie osoby młode w wieku od 18 do 24 lat, a także osoby z wykształceniem podstawowym.

Personnel Service zwraca uwagę, że mocniej podzielone zdania Polaków są widoczne w temacie obniżki tempa wzrostu wynagrodzeń poprzez napływ pracowników z Ukrainy. 

37 proc. ankietowanych oceniło, że imigracja ze Wschodu nie stanowi zagrożenia dla podwyżek. Taki sam odsetek badanych stwierdził, że imigranci z Ukrainy mogą mieć wpływ na wzrost wynagrodzeń. Zahamowania podwyżek przez napływ pracowników ze wschodu obawiają się głównie osoby młode (25-34 lata) oraz te najsłabiej wykształcone. Z kolei przeciwny punkt widzenia mają osoby z najdłuższym stażem pracy oraz starsze niż 55 lat.

„W obliczu aktualnej sytuacji niemal co drugi badany (45 proc.) uważa, że do Polski powinno przyjeżdżać mniej pracowników z zagranicy” – czytamy w podsumowaniu badania.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze