16.2 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Szczepionka, która zablokuje dalszą transmisje Covid-19? Naukowcy coraz bliżej sukcesu

Zobacz koniecznie

Coraz szersza rzesza osób decyduje się na zaszczepienie przeciwko Covid-19. Ciągle więc trwają prace nad uskutecznieniem preparatów. Naukowcy z Flinders University w Australii opracowują szczepionkę, która oprócz ochrony przed wirusem zapobiega jego rozprzestrzenianiu. 

 

 

Zapewne wielu z nas liczy na to, że najbardziej kryzysowy etap epidemii mamy już daleko za sobą. Naukowcy dokładają wszelkich starań, aby w jak największym stopniu ograniczyć rozwój epidemii. Badacze z  Flinders University opracowują wyjątkowy rodzaj preparatu, który może mieć niebagatelny wpływ na zahamowanie wirusa. Szczepionka składa się z sztucznie zsyntetyzowanego białka kolca wirusa, opracowanego za pomocą sztucznej inteligencji. Oprócz tego innowacyjny preparat zawiera Advax – adiuwant oparty na roślinnym cukrze – inulinie. Taki skład szczepionki ma nie dość że chronić przed wirusem to nadto skutecznie hamować jego rozprzestrzenianie.

 

 

Nikolai Petrovsky, lider zespołu badaczy oraz dyrektor ds. badań w firmie Vaxine Pty Ltd uważa następująco: „Kluczem do opanowania pandemii jest stworzenie skutecznej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, która nie tylko będzie zapobiegała infekcji i klinicznej chorobie, ale zablokuje także transmisję wirusa” 

 

Specjalistka dodaje także: „W czasie, gdy różne kraje wchodzą w drugą, trzecią, czy nawet kolejną falę, świat pilnie potrzebuje bardziej efektywnych szczepionek, szczególnie takich, które zapewnią silną ochronę przed wszystkimi nowymi wariantami wirusa i potencjalnie zablokują jego transmisję”. 

 

Na jakim etapie jest obecnie innowacyjny preparat? Niedawno zakończyła się II faza badań, którą przeprowadzono na myszach oraz fretkach. Wiele wskazuje na to, że preparat jest bezpieczny i bardzo skuteczny. „Zebraliśmy teraz dane na temat uwalniania wirusa z nosa i rozpoczęliśmy w USA testy na chomikach, aby dokładnie sprawdzić, czy szczepionka ogranicza transmisję choroby na wolne od wirusa zwierzęta. Ochrona przed jego przenoszeniem odmieniłaby sytuację, a tego właśnie potrzebujemy, aby zapobiec kolejnym wybuchom epidemii” – podsumowuje profesor Petrovsky.

 

 

Źródła:

rmf24.pl

Foto.: Pixabay.com

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze