26.7 C
Warszawa
piątek, 3 maja, 2024

Szansa na lepsze poznanie gospodarki i dziejów Polski. Zainaugurowano Spotkania z Ekonomią i Historią

Zobacz koniecznie

W historycznej stolicy Polski Centrum im. Władysława Grabskiego zainaugurowało spotkania w ramach projektów Spotkania z Ekonomią i Spotkania z Historią. Dzięki uprzejmości prof. Klaudii Cymanow-Sosin oraz rekonstruktorów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz młodzież z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie poszerzyła swoją wiedzę w tych dwóch ważnych aspektach.

Rozszerzanie społecznej wiedzy z zakresu gospodarki i przeszłości oraz budowanie postaw patriotycznych to główne cele przyświecające Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego organizującej Spotkania z Ekonomią i Spotkania z Historią. Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Dzięki otrzymanemu wsparciu możliwe stało się zorganizowanie atrakcyjnych lekcji dla młodych ludzi.

W czwartek, 3 marca, w VIII Prywatnym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin wygłosiła wykład pt. „Reklama, branding, promocja. Skuteczne narzędzia wsparcia procesów ekonomicznych”, poruszając niezwykle istotne tematy z zakresu marketingu, budowania pozycji marki na rynku oraz mechanizmów rządzących reklamą. Poruszane zagadnienia i ich „życiowy” charakter w połączeniu z prezentowanymi przykładami wzbudziły zainteresowanie słuchaczy.

Znajomość podstaw ekonomii odgrywa ważną rolę w kształtowaniu postaw świadomego zarządzania i w swoim otoczeniu i życiu publicznym. To ważne, aby właściwe rozumienie pewnych procesów kształtować już od młodości – mówi nam prof. Klaudia Cymanow-Sosin. – Wiedza dotycząca ekonomii jest istotna i mam nadzieję, że w przyszłości – tak podczas szkoleń, jak i za pośrednictwem mediów – szczególnie tych związanych z misją publiczną, będziemy mogli dowiadywać jak najwięcej o sposobach gospodarowania i ta sfera życia będzie Polakom coraz bliższa – dodaje.

To było bardzo udane spotkanie. Młodzież z uznaniem i dużym zainteresowaniem wysłuchała prelekcji na temat teorii marketingu i wyzwań współczesnego rynku sprzedażowego. Doskonale uzupełniło to program realizowany na przedmiotach wiedza o społeczeństwie oraz podstawy przedsiębiorczości – ocenia mgr Wojciech Micygała, nauczyciel historii oraz WOS-u.

Z kolei dzień później – w piątek, 4 marca – w tym samym miejscu uczniowie mieli okazję spotkać się z grupą rekonstrukcyjną ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz. W ramach zajęć pt. „O orła w koronie. Żołnierze Wyklęci i rola kobiet w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym” młodzież poznała realia militarne oraz życie codzienne wojska polskiego w trakcie II wojny światowej oraz tuż po niej. Rekonstruktorzy zaprezentowali broń używaną przez partyzantów oraz ich wrogów – zbrojnych sojuszników „władzy ludowej” – a także ewolucję ubioru polskich kobiet w czasie okupacji i losy płci pięknej podczas wojny i w pierwszych latach stalinizmu. Na zakończenie uczestnicy warsztatów mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w wykonywaniu zadań, z jakimi musieli radzić sobie polscy partyzanci, np. łamanie szyfrów.

Nazwa projektu – „Spotkania z historią” – jest bardzo adekwatna, bowiem ta inicjatywa pozwala młodzieży naprawdę spotkać się z historią. Dzięki oparciu lekcji o elementy rekonstrukcji historycznej, uczniowie mogą zobaczyć na własne oczy jak wyglądali żołnierze podziemia niepodległościowego, dotknąć ich wyposażenia i uzbrojenia, zapytać rekonstruktorów o interesujące ich kwestie. Jestem przekonany, że takie cofnięcie się w czasie pozwala odbiorcom lepiej zrozumieć życie ludzi 80 lat temu. Spotkanie z rekonstruktorami na pewno nie zastąpi tradycyjnych źródeł wiedzy, ale może być zachętą do sięgnięcia po książkę, aby poszerzyć wzbudzone zainteresowanie – zauważa Konrad Kulig, rekonstruktor ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz.

Wizyta grupy rekonstrukcyjnej to zawsze nie lada gratka dla uczniów, nie tylko tych którzy są zainteresowani historią, ale też pozostałych. Pokaż przygotowany przez pasjonatów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Olkusza nie zawiódł i świetnie wkomponował się w tematykę omawianą na lekcjach historii – mówi nam mgr Wojciech Micygała.

Już wkrótce w Krakowie oraz innych polskich miasta odbędą się kolejne spotkania z ekonomią oraz z historią organizowane przez Centrum im. Władysława Grabskiego.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze