29.7 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Ukraińcy unieszkodliwili 1/3 żołnierzy uczestniczących w agresji. Rosja straciła też sprzęt za miliardy

Zobacz koniecznie

Niewykluczone, że Władimir Putin – wzorem Józefa Stalina – wyznaje zasadę „ludiej u nas mnoga”, zgodnie z którą wszelkie straty w szeregach wojska można nadrobić kolejnymi rekrutami, jednak wiele wskazuje na to, że tym razem piekielna i antyludzka polityka może nie odnieść zamierzonego celu. Rosjanie stracili bowiem aż 1/3 żołnierzy uczestniczących w napaści na Ukrainę!

W trakcie 11 dni rosyjskiej agresji wojska Ukrainy zdołały unieszkodliwić aż 46 tys. mundurowych na usługach Kremla – podają ukraińskie źródła. W tej liczbie zawierają się wszelkiego rodzaju straty: zabici (11 tys.), ranni (30-35 tys.) oraz wzięci do niewoli.

Portal portal NV.ua swoje doniesienia oparł o informacje uzyskane od Andrija Zahorodniuka, byłego ministra obrony, a obecnie szefa analitycznego Centrum Strategii Obronnych. Z jego danych wynika, że rosyjskie wojsko zaangażowane w agresję liczyło około 145 tys. osób, z czego dziś zostało co najwyżej 100 tys.

Z kolei amerykański wywiad satelitarny wskazuje, że Rosja zaangażowała w konflikt około 90 proc. zgromadzonych sił, a w rezerwie pozostaje jedynie 15-16 tys. żołnierzy. Należy przy tym pamiętać, że Rosja – podobnie jak i Ukraina – może dokonywać dodatkowej mobilizacji.

Kreml nie ma natomiast możliwości szybkiego uzupełnienia strat sprzętu. Tu zaś mówimy o gigantycznych, drogich i bolesnych ciosach zadanych przez Ukraińców. W sumie bowiem Rosja straciła podczas pierwszego 1,5 tygodnia inwazji 1902 jednostki uzbrojenia i sprzętu o wartości 3 miliardów dolarów. Do strat putinowskiego wojska należą: 33 samoloty, 37 śmigłowców, 939 pojazdów opancerzonych i 251 czołgów.

Źródło: rmf24.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze