22.2 C
Warszawa
piątek, 19 lipca, 2024

Jak zarządzać swoimi pieniędzmi. Kolejne „Spotkanie z Ekonomią” za nami!

Zobacz koniecznie

Dzięki projektowi realizowanemu przez Centrum im. Władysława Grabskiego uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki w Krakowie mogli w czwartek 7 kwietnia dowiedzieć się co robić, by skutecznie pomnażać swoje pieniądze i w ten sposób zabezpieczyć środki na wybrany cel, a nawet na emeryturę. Swoją wiedzą oraz bogatym doświadczeniem praktycznym w dziedzinie inwestowania podzielił się z młodymi ludźmi dr inż Piotr Cymanow.

„Spotkania z Ekonomią” to wydarzenie, które umożliwia odbiorcom – głównie uczniom i studentom – zdobyć nowe kompetencje z zakresu ekonomii, gospodarki oraz zarządzania. Inicjatywa fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego została sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Dzięki temu niezwykłemu projektowi wspartemu przez Państwo młodzi Polacy mogą dowiadywać się jak działa gospodarka oraz jak radzić sobie w realiach rynkowych stwarzających wielkie możliwości, ale jednocześnie wymagających posiadania odpowiednich kompetencji umożliwiających osiągnięcie sukcesu.

Wykład dra inż. Piotra Cymanowa koncentrował się głównie na inwestowaniu, a prelegent z niezwykle bogatym doświadczeniem dzielił się z uczniami krakowskiego liceum KOSTKA nie tylko teorią, ale i praktycznymi przemyśleniami dotyczącymi pomnażania majątku. Co ważne, mówca zwracał uwagę, że aby inwestować nie trzeba posiadać milionów, a oszczędzanie można zacząć od naprawdę drobnych kwot będących w zasięgu młodych ludzi. Często niewielkie sumy w połączeniu z wytrwałością oraz kompetencjami mogą zapewnić naprawdę doskonałe efekty.

Funkcjonowanie w dzisiejszym świecie finansów stanowi niezwykle trudne zadanie. Z jednej strony powszechna dostępność informacji ekonomicznych stwarza niespotykane do tej pory możliwości poszerzania zakresu wiedzy, z drugiej jednak strony elementarne często braki w edukacji ekonomicznej wynikające z niedoskonałości poprzednich systemów szkolnictwa budują często niewłaściwe przekonanie o nieistotności tych działań. Uświadomienie potrzeb informacyjnych w zakresie zarządzania własną przyszłością finansową powinno stanowić jeden z podstawowych elementów współczesnych systemów kształcenia – już na etapie szkoły podstawowej czy średniej. Tym bardziej cieszą takie inicjatywy jak wykłady prowadzone pod auspicjami Fundacji Władysława Grabskiego, które propagują ideę poszerzania horyzontów w zakresie wiedzy o współczesnych systemach finansowych i uczą praktycznego poruszania się po meandrach rynku kapitałowego – mówi nam dr inż Piotr Cymanow, który przygotował dla uczniów prelekcję pt. „Jak zarządzać swoimi pieniędzmi”.

Pozytywnie o inicjatywie Centrum Grabskiego wypowiada się także mgr Agnieszka Kubas-Chmielowska, nauczyciel WOS oraz historii w liceum KOSTKA. – Takie lekcje jak najbardziej są potrzebne, gdyż są to lekcje z praktykami, którzy mogą pokazać uczniom praktyczną formę np. inwestowania, jak w tym przypadku. Dzięki temu uczniowie są zachęceni do tego, żeby samodzielnie podejmować jakieś inicjatywy finansowe, bo widzą, że komuś się powiodło – mówi.

Już wkrótce „Spotkania z Ekonomią” zagoszczą w kolejnych polskich szkołach i uczelniach!

 

/red./

Foto: materiały organizatora

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze