19.3 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024

Wyrzucasz je do śmieci? Grozi za to wysoki mandat

Zobacz koniecznie

Wyrzucasz to do śmieci? Musisz wiedzieć, że możesz zapłacić za to nawet i pięć tysięcy złotych mandatu. Zobacz, co mówią o tym przepisy. 

Segregowanie śmieci jest obowiązkiem każdej osoby. Warto jednak dodać, że kwestia ta jest także ujęta w polskich przepisach, a za złamanie ich grozi bardzo wysoki mandat wynoszący nawet pięć tysięcy złotych.

Do odpadów, które są szczególnie groźne zaliczyć możemy m.in: elektronikę, a także zużyty sprzęt elektryczny. Wśród nich znajdują się:  zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne oraz pralki, lodówki, różnego rodzaju urządzenia AGD.

Według przepisów elektroodpady nie mogą trafiać do worka, w których znajdują się zwykłe odpady. Muszą być utylizowane.

Jak wynika z badania GfK Polonia, które przeprowadzono kilka lat temu aż 20 proc. Polaków nie segreguje odpadów w odpowiedni sposób i wyrzuca je do śmietników ze zwykłymi odpadami.

Punkty zbiórki i segregacji odpadów działają nie tylko w dużych miastach, ale także mniejszych gminach. Istotne jest, więc to aby osoba, która chce pozbyć się elektroniki gdzie w jej okolicy znaleźć można konkretny punkt lub zakład, który będzie mógł przyjąć elektrośmieci.

Możliwe jest także oddanie odpadów do sklepów z urządzeniami elektronicznymi, których w Polsce jest naprawdę sporo.

Jak oszacowały organizacje konsumentów w jednym gospodarstwie domowym znaleźć można ich około 30 takich urządzeń. Ważna jest, więc znajomość dotycząca postępowania ze sprzętem jeśli ten się zużyje.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze