Kuriozalna wypowiedź polskiego profesora i mocna reakcja Rafała Ziemkiewicza [WIDEO]

Temat odpowiedzialności za tragedię II wojny światowej, jaką bez wątpienia był holocaust, to coś co wywołuje emocje wśród Polaków dosyć często. Niejednokrotnie zarzucano bowiem naszemu Narodowi współsprawstwo w tej kwestii. Wypowiedzi sugerujące czynny udział Polski w eksterminowaniu Żydów padały niejednokrotnie ze strony zagranicznych dziennikarzy, polityków i innych oficjeli. Tym razem kuriozalną wypowiedź popełnił jednak profesor pochodzący z Polski.

 

Mowa tu o profesorze Janie Grabowskim, który już nie po raz pierwszy wywołuje konsternacje wygłaszanymi tezami. Tym razem stwierdził, że w jego opinii Niemcy przesadnie biorą na siebie odpowiedzialność za holokaust, czym odbierają obowiązek rozliczenia się z przeszłością innym narodom. Wśród nich wymienił on również Polskę.

 

Tak do tego trudnego tematu tragedii II wojny światowej, prof. Grabowski odniósł się udzielają wywiadu popularnemu w Izraelu portalowi „Haaretz”.

 

W pogoni za przejęciem całej odpowiedzialności za Holokaust pozbawiacie nas Polaków, nas Węgrów, nas Francuzów, członków wielu innych narodów, naszych własnych spraw i obowiązku przejęcia winy za własne niespokojne i dramatyczne historie

– powiedział profesor podczas rozmowy z izraelskim medium informacyjnym.

 

Przyznał on, że to Niemcy odpowiadają za stworzenie głównego projektu i realizowali tenże okropny plan, ale twierdzi też, że nasi zachodni sąsiedzi nie powinni w obecnych czasach odmawiać „konfrontacji z przeszłością” innym krajom na naszym kontynencie.

 

Na takie postawienie sprawy postanowił zareagować znany prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz. Na antenie TVP Info stwierdził on, że w takich przypadkach może zrodzić się wątpliwość czy potrzebna jest interwencja lekarza psychiatry czy może księdza egzorcysty.

 

 

Źródło: doRzeczy.pl ; TVP Info ; Twitter/@TOPTVPINFO

 

 

Komentarze

Komentarze