Kobieta będzie grać w męskiej drużynie piłkarskiej. Jest to decyzja bezprecedensowa

W Holandii doszło do bezprecedensowej sytuacji. Tamtejsza federacja piłkarska podjęła decyzje o pozwoleniu na grę 19-latce w męskiej drużynie piłkarskiej.

 

Holenderska Federacja Piłkarska (KNVB) przyznała Ellen Fokkemie prawo do występowania w męskiej drużynie piłkarskiej. 19-latka grała do tej pory w mieszanym zespole VV Foraut będącym na poziomie czwartej ligi.  

 

Do tej w Holandii zawodniczki do 19 roku życia mogły występować w zespołach mieszanych. Później musiały jednak zdecydować, czy dalej chcą grać w kategorii B, czyli mieszanej, czy już tylko w kobiecej. We wtorek jednak to się zmieniło, gdyż Holenderska Federacja Piłkarska pozwoliła Fokkemie grać w męskiej drużynie piłkarskiej.

 

„KNVB oznacza różnorodność i równość. Uważamy, że w piłce nożnej powinno być miejsce dla wszystkich, którzy chcą grać. Pojawia się fajne sportowe wyzwanie, nie chcemy nikomu blokować gry, dlatego zaczynamy ten pilotaż. Doświadczenie pokaże, czy i jak to działa” – powiedziała dyrektor ds. Rozwoju piłki nożnej w holenderskim związku – Art Langeler.

 

Tym samym dopuszczenie Fokkemy do gry z mężczyznami ma być swego rodzaju testem zaserwowanym przez KNVB. Gdy okaże się, że ta decyzja była dobra to do takich precedensów prawdopodobnie będzie dochodzić częściej.

 

Sama 19-latka tłumacząc się z prośby grania z mężczyznami mówiła: „Gram z tymi chłopakami, odkąd skończyłam pięć lat i byłoby przykro, gdybym nie mogła tego robić również w przyszłym roku. W KNVB zawsze radzono mi kontynuować grę z chłopakami tak długo, jak to możliwe, więc czemu nie? To spore wyzwanie, ale to tylko jeszcze bardziej mnie ekscytuje. Zapytałam klub, czy jest taka możliwość i razem złożyliśmy wniosek do KNVB” -powiedziała 19-latka.

 

Źródło: Sport.pl

Foto: You Tube/ Omrop Fryslan (zrzut ekranu)

Komentarze

Komentarze