12.4 C
Warszawa
wtorek, 18 maja, 2021

GIGANTYCZNE kary dla banków. Działały na szkodę klientów!

Przeczytaj koniecznie

Klauzule dotyczące zasad ustalania kursów walut, na podstawie których banki naliczają raty kredytów, zostały uznane za niedozwolone. Prezes UOKiK nałożył na kilka banków duże kary.

Kary wyniosły: 26,6 mln zł dla BNP Paribas, 10,5 mln zł dla Millennium oraz 23,6 mln zł dla Santander Bank. Prezes UOKiK zakazał również stosowania zakwestionowanych klauzul.

– Stosowane przez banki kryteria dotyczące ustalania tzw. spreadu rażąco naruszają interesy konsumentów. Kredytobiorcy nie mają możliwości sprawdzenia, w jaki sposób banki wpływają na kursy walut publikowane w ich tabelach i w efekcie, czy nie naliczają im zbyt wysokich rat kredytu. Banki poprzez zapisy klauzul niedozwolonych zapewniły sobie możliwość subiektywnego ustalania wysokości kursów walutowych, w efekcie czego konsumenci mogli płacić zawyżone raty kredytów. Jest to sytuacja niedopuszczalna. Zasady ustalania zobowiązań finansowych muszą być uczciwe, przejrzyste i weryfikowalne przez konsumentów – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Fot. Pixabay

Banki określają kursy dowolnie w oparciu o pojęcie „średniego kursu walutowego na rynku międzybankowym” (Santander Bank Polska, BNP Paribas). Nie jest on zdefiniowany w żadnych przepisach. Klient nie wie więc, gdzie ma szukać tych kursów. Postanowienia odsyłają do serwisu Reuters (BNP Paribas, Santander Bank Polska, Bank Millennium), ale nie określają, jakie to konkretnie są strony. Banki wyjaśniły, że chodzi o płatne portale, niedostępne dla klientów indywidualnych.

Wątpliwości wybudziło też postanowienie, w którym BNP Paribas i Santander Bank Polska zastrzegły sobie prawo do zmiany źródła danych, jeśli kursy walutowe w serwisie Reuters nie będą dostępne.

Nie do przyjęcia są też przepisy odsyłające kredytobiorców do kursów umieszczonych w tabelach opłat i prowizji, dlatego że banki nie określają, kiedy i ile razy dziennie będą publikować tabele.

Po uprawomocnieniu się decyzji banki muszą poinformować o nich konsumentów i powiadomić ich, że zakwestionowane postanowienia jako niedozwolone nie są wiążące dla klientów. Należy je traktować tak, jakby nie znajdowały się w aneksie do umowy.

Wcześniej kary w podobnych sprawach otrzymały: Deutsche Bank Polska (prawie 7 mln zł) i Getin Noble Bank (prawie 13,5 mln zł).

Fot. Pixabay

Czytaj więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Najnowsze