18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wyśmienite dane gospodarcze: Polska przeszła przez kryzys znacznie lepiej niż Niemcy [FOTO]

Zobacz koniecznie

Kolejne zestawienie danych gospodarczych nie pozostawia złudzeń: Polska przeszła przez kryzys ekonomiczny wywołany globalną pandemią COVID-19 twardą, obronną ręką. Choć rząd w Warszawie nie miał tylu instrumentów finansowych i politycznych jak np. Niemcy i kraje tzw. starej Unii, to skala strat jest z punktu widzenia Polski naprawdę imponująca. Warto mieć tego świadomość przy ocenie bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju nad Wisłą.

 

Bardzo ciekawy wykres opublikował na portalu Twitter.com niemiecki ekonomista Holger Zschaepitz z dziennika Die Welt. Ukazuje on porównanie dwóch danych makroekonomicznych: nadwyżki operacyjnej przedsiębiorstw oraz kosztów zatrudnienia między czwartym kwartałem 2019 i drugim kwartałem 2020 roku.

 

Procentowe zmiany nie pozostawiają złudzeń: w żadnym z państw nie odnotowano niższego spadku dochodów niż w Polsce, w której mało tego, dochody nawet wzrosły, i to w skali 14.6%. Dla porównania w Hiszpanii odnotowano spadek dochodów o 27.1%, co w odniesieniu do polskiej gospodarki daję różnicę ponad 40%.

 

 

Warto odnieść się przy tym do niesławnego kryzysu gospodarczego z 2008 roku, gdy Donald Tusk określił Polskę mianem „zielonej wyspy”. Skala obu przypadków dwóch różnych rządów jest bowiem zgoła odmienna. Obecny kryzys miał bezprecedensowy w historii charakter podażowy, w związku z załamaniem światowych łańcuchów dostaw. Oznacza to zatem problemy z ofertą dóbr, nie zaś z ich zakupem przez konsumentów, np. w związku z masową utratą miejsc pracy, bądź bankructwami konsumenckimi. Podobnie było właśnie w 2008 roku.

 

 

Rząd PO-PSL obejmując władzę w 2007 roku zastał również względnie dobrą koniunkturę gospodarczą po poprzednich rządach PiS. Co więcej, w kolejnych latach Polacy mocno odczuli skutki spowolnienia gospodarczego pod rządami Donalda Tuska.

 

Eksperci podkreślają, że w 2020 roku nie był miejsca na szczęście i znaną politykę „zaciskania pasa”. Nagły globalny lockdown i powolne przemijanie pandemii wymusiły na rządach niekonwencjonalne rozwiązania. Tu własnie dobrze wykazało się ekonomiczne zaplecze rządu Mateusza Morawieckiego. Szybko wdrożone Tarcze Antykryzysowe i skuteczna strategia walki z pandemią, pozwoliły Polsce relatywnie lekko przejść przez kryzys. Po okresie największego zamrożenia nastąpiło względnie szybkie odbicie i pobudzenie gospodarki po poluzowaniu obostrzeń. To wszystko wynik skutecznego i szybkiego zarządzania rządu Mateusza Morawieckiego.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze