34.7 C
Warszawa
piątek, 1 lipca, 2022

Wiedeńska Wiktoria czyli rocznica triumfu polskiego oręża!

Zobacz koniecznie

Bitwa pod Wiedniem nazywana inaczej Odsieczą Wiedeńską czy Wiktorią Wiedeńską była jednym z największych sukcesów w historii Polaków. Pod dowództwem Jana III Sobieskiego bitwa ta zakończyła się klęską dla Imperium Osmańskiego. 

Bitwa pod Wiedniem, która nazywana jest inaczej Odsieczą Wiedeńską, a czasami Wiktorią Wiedeńską miała miejsce 12 września 1683 roku. Wtedy to pod dowództwem króla Polski – Jana III Sobieskiego Polsce udało się pokonać Imperium Osmańskie dowodzone przez wezyra Kara Mustafę.

Koniec dominacji Osmanów

Wygrana Polski miała bardzo duże znaczenie. Przez spory okres czasu Imperium Osmańskie cieszyło się licznymi zwycięstwami, a także dominacją na wielu obszarach. Turcy na przestrzeni wieków wielokrotnie najeżdżali na wiele terenów i podbijali je.

Spora ilość sukcesów Turków spowodowała, że podczas bitwy pod Wiedniem poczuli się pewni swojej potęgi, tak więc słabo odpierali atak austriacko-niemiecki.

Król Jan III Sobieski wykorzystał rozprężenie w szeregach wroga. Atak ten doprowadził do klęski Turków i bezwładnego odwrotu i ucieczki wojsku tureckich i Tatarów, którzy towarzyszyli im podczas bitwy.

Klęska ta była przełomowym wydarzeniem i zapisała się na kartach historii zarówno w Europie jak i na całym świecie. Przegrana Osmanów spowodowała koniec ich dominacji. Nie stanowili już także zagrożenia dla chrześcijańskiej Europy. Jan III Sobieski ocalił Europę pod bramami Wiednia, bohatersko walcząc z islamizacją.

Polska ostoją Europy? 

Z wydarzeń z 1863 roku i Bitwy pod Wiedniem dumny powinien być każdy Polak. Teraz natomiast żyjemy w czasach powszechnej islamizacji Europy Zachodniej, a także dekadentyzmu. Pomimo kolejnej próby islamizacji Europy Polska wciąż pozostaje wierna swojej tradycji, kulturze i wartościom chrześcijańskim.

12 września Europę obroniły wojska polskiego króla Jana III Sobieskiego. To powód do dumy ale także lekcja na dzisiejsze czasy. Ciekawy jest dla mnie fakt, że niemal równe 318 lat później, 11 września 2001 roku, islamiści przeprowadzają największy atak terrorystyczny. Chichot historii? Różnie to można nazywać. Jednak dziś, w czasach swoistego renesansu wojującego islamu, Polska znów może stać się ostoją Europy!

-zauważa redaktor naczelny portalu Prosto z Mostu – Michał Barnaś.

Czy Polska ma szansę znów stać się ostoją Europy? Wszystko na to wskazuje!

 

Źródło: wikipedia.org, wp.pl, facebook.com

Foto: zrzut ekranu/ YouTube

 

 

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze