29.7 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wzrośnie płaca minimalna. Rząd podwyższy też…

Zobacz koniecznie

W 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2800 złotych miesięcznie. We wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie. W przyszłym roku wzrośnie również inna istotna dla pracowników kwota.

Wysokość stawki godzinowej zostanie podniesiona do poziomu 18,3 zł.

– Dzięki tym podwyżkom dochody gospodarstw domowych wzrosną w przyszłym roku o blisko 3 miliardy złotych – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę wynika, że najniższe pensje wzrosną o 200 złotych i wyniosą 2800 złotych. To podwyżka o 7,7 proc. rok do roku.

– Minimalne pensje – w relacji do prognozowanego na 2021 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5 259 zł) – osiągną w przyszłym roku poziom 53,2 proc – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Fot. Pixabay

Kolejna podwyżka dotyczy minimalnej stawki godzinowej. Jej wysokość jest ściśle powiązana z wysokością najniższego wynagrodzenia za pracę. Obecnie minimalna stawka godzinowa wynosi 17 zł. W przyszłym roku wniesie 18,3 zł.

– Zależy nam na tym, żeby dochody Polaków wzrastały, dlatego od samego początku rządów Zjednoczonej Prawicy tak dużą wagę przywiązujemy do znacznego wzrostu płacy minimalnej. Wprowadziliśmy też minimalną stawkę godzinową, która wcześniej w ogóle nie obowiązywała – dodała Marlena Maląg.

Dzięki przyszłorocznym podwyżkom minimalnych pensji dochody gospodarstw domowych wzrosną o blisko 3 mld złotych.

Najniższą pensję otrzymuje około 1,75 mln pracowników.

Fot. Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze