29.7 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Rafał Gaweł skazany za oszustwa uzyskał azyl w innym państwie

Zobacz koniecznie

Szef „Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” został skazany przez sąd na dwa lata więzienia. Uciekł on jednak do Norwegii, gdzie uzyskał azyl.

 

Rafał Gaweł, który jest założycielem „Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych”, a także Teatru Trzyrzecze oraz ruchu Ludzie przeciw Myśliwym w styczniu 2019 r. został prawomocnie skazany przez sąd na dwa lata więzienia. Udowodniono mu oszustwa finansowe, na których jeden z banków miał stracić 220 tys. zł, a Fundacja Batorego 107 tys. zł.

 

W związku z perspektywą więzienia Rafał Gaweł zdecydował się uciec z Polski do Norwegii jeszcze przed ogłoszeniem wyroku. Sam nie przyznawał się do winy i twierdził, że został skazany „niesprawiedliwym procesie, na podstawie sfabrykowanych dowodów”. Dodatkowo twierdził też, ze jest prześladowany ze względu na swoją orientację seksualną posiadając zarazem od wielu lat żonę oraz dzieci.

 

W Norwegii postanowił wystąpić o azyl, gdyż jak sam przyznawał jest to kraj „o najwyższych standardach praworządności i ochrony praw człowieka”. Jego wniosek na początku został odrzucony, lecz postanowił złożyć apelacje, która została uwzględniona.

 

„Z ogromną radością chcę Państwa poinformować, że uzyskałem azyl i prawo pobytu wraz z moją żoną i córeczką w Norwegii.

 

Decyzja, którą podjął norweski wymiar sprawiedliwości poprzedzona została bardzo dokładną analizą mojej sprawy. W ciągu dwóch lat przeanalizowane zostały drobiazgowo wszystkie aspekty związane z sytuacją, w której się znalazłem, moim procesem i w tym kontekście skandalicznymi działaniami białostockiej prokuratury” – napisał na swoim Facebooku Rafał Gaweł.

 

W swoim wpisie określił partię rządzącą „szowinistycznymi nacjonalistami” oraz stwierdził, iż norweski sąd przyznał mu azyl, gdyż w Polsce zniszczony został trójpodział władzy, sądy są upolitycznione, państwo nie reaguje na „działalność skrajnie prawicowych i faszyzujących bojówek” oraz on sam jest prześladowany przez rządzących oraz organy ścigania.

 

„Nareszcie możemy czuć się jako rodzina bezpieczni w kraju, w którym politycy nie wpływają na publiczne media, a sędziowie są w pełni obiektywni i niezależni” – dodał.

 

https://www.facebook.com/rafal.gawel.18/posts/383019202861827

 

 

Foto: You Tube/ Media Narodowe (zrzut ekranu)

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze