-3.4 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Polaków w związku z COVID-19

Zobacz koniecznie

Liczba dziennych zakażeń wśd Polaków maleje. Jak zaznacza Premier Mateusz Morawiecki jest to bardzo dobry sygnał w procesie walki z Covid – 19. Premier nawołuje Polaków do oddawania osocza, które stało się obecnie podstawową bronią  w potyczce z wirusem.

 

Podczas ostatniej konferencji prasowej w KPRM, Premier podkreślił skuteczność wykorzystania osocza ozdrowieńców, które w obecnej chwili zastępuje wciąż brakującą szczepionkę. Ten z pozoru prozaiczny czyn jest w stanie ocalić czyjeś zdrowie, a nawet życie. Jak zaznaczył szef polskiego rządu  – „Choć wskaźniki pokazują poprawę, nadal musimy być czujni”.

 

Każda osoba, która zdecyduje się na ten gest otrzyma realną pomoc. Premier apeluje do rodaków, aby każdy kto ma taką możliwość zgodził się dołączyć do inicjatywy, gdyż na tym etapie odgrywa ona niebagatelną rolę. Obecnie osocze oddało ok. 8 tysięcy osób. Proces ten jest prosty i szybki, ponieważ zajmuje zaledwie pół godziny. Wszyscy chętni mogli bez problemu skorzystać z tzw. ulgi PIT. Pozwala ona na wzięcie 2 dni wolnych oraz daje możliwość ulgi na transport publiczny. Osocze pobrane od jednej osoby może pomóc równocześnie trzem innym.  Ze względu na sprawność oraz prędkość całego procesu możliwe jest aby, bez większych komplikacji realnie zwalczać Covid-19.

 

Dawcami mogą być osoby, które znajdują się w granicy wiekowej od 18 do 65 roku życia. Obowiązkowym warunkiem jest posiadanie w ciele przeciwciał, a więc wskazane jest aby były to osoby, które zakończyły walkę z chorobą w okresie nie dłuższym niż 28 dni. Nie mogą one zażywać żadnych leków, a stan ich zdrowia powinien być stabilny. Każdy z chętnych musi posiadać dowód potwierdzający zakończenie walki z chorobą.

 

Źródła:

„DoRzeczy.pl”

Fot.: „Wikimedia Commons”

 

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze