20 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Nie żyje znana polska aktorka. Zapamiętamy ją przez popularny serial oraz komedię, w których grała [FOTO]

Zobacz koniecznie

W dniu dzisiejszym polskie media obiegła smutna zapewne dla wielu informacja o śmierci kolejnej znanej osobistości ze świata sztuki i kultury. Do wieczności odeszła znana aktorka, która była również działaczką antykomunistyczną, a później także angażowała się w pewnym stopniu też w politykę jako kandydatka w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. Zapamiętamy ją głównie przez role w popularnym serialu emitowanym przez lata na antenie TVP, a także w popularnej polskiej komedii.

 

Jak podają media informacyjne w naszym kraju, w wieku 87 lat zmarła aktorka Katarzyna Łaniewska. Informację o jej śmierci potwierdziła również rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska, który opublikowała na Twitterze wpis, w którym z żalem poinformowała o śmierci znanej aktorki.

 

Katarzyna Łaniewska była aktorką filmową, a także teatralną. Sporo sławy przyniosła jej rola w komedii „Kogel-mogel” oraz postać gospodyni znanej też wśród widzów jako „Babcia Józia” w serialu „Plebania”.

 

Choć swego czasu należała do Związku Młodzież Polskiej, a w późniejszym czasie PZPR-u, to jednak w latach 70-tych mocno związała się z antykomunistycznym podziemiem w naszym kraju, współtworząc też struktury NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum. Jak podaje portal Polsatnew.pl, Katarzyna Łaniewska brała udział w organizowaniu kolportażu podziemnych wydawnictw, a także patriotycznych koncertów. W tamtym okresie działała w ramach współpracy z ks. Jerzym Popiełuszką, który został zabity w czasach PRL-u przez funkcjonariuszy komunistycznych służb.

 

W 2011 roku kandydowała do Senatu jako bezpartyjna kandydatka z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskała wówczas prawie sto tysięcy głosów, jednak przegrała w swoim okręgu z kandydatką Platformy Obywatelskiej Barbarą Borys-Damięcką, polską reżyser teatralną i telewizyjną.

 

 

 

 

Źródło: Polsatnews.pl ; Twitter/@RzecznikPiS ; TVP

Fot.: Wikimedia Commons ; Twitter/@RzecznikPiS

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze