20.4 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

KONCERT! Perły muzyki sakralnej dla świętego Jana Pawła II

Zobacz koniecznie

Z tą piękną małopolską miejscowością historia Polski związana jest nierozerwalnie. Szczepanów, położony niedaleko Brzeska przy drodze prowadzącej do Tarnowa, to jedna z najstarszych miejscowości Małopolski, która poszczycić się może posiadaniem kościoła już niedługo po wprowadzeniu w Polsce chrześcijaństwa. Jeśli ufać podaniu, że fundatorami tegoż kościoła byli rodzice św. Stanisława BM, musiał on powstać już w latach 30-tych XI w., a może nawet wcześniej. I chociaż inne źródła przypisują fundację owego pierwszego kościoła św. Stanisławowi, musiano wznieść te świątynię najwyżej czterdzieści lat później, skoro święty Biskup-Męczennik oddał ducha Panu w roku 1079.

Od owych lat wczesnego średniowiecza tworzą się zalążki szczepanowskiej parafii, której historia wiąże się ściśle z kultem św. Stanisława. O Szczepanowie wspominali kronikarze i historycy, piszący o św. Stanisławie. Miejsce jego narodzenia odwiedzali królowie polscy, Władysław Jagiełło czy Jan Kazimierz, Prezydenci, Prymasi Polski, Nuncjusze Apostolscy, Biskupi, Kardynałowie, a wśród nich dwaj późniejsi papieże, Kardynał Karol Wojtyła – Jan Paweł II i Joseph Ratzinger – Benedykt XVI. Tu przybywały i przybywają do dziś liczne rzesze pielgrzymów z kraju i zagranicy.

Skąd pomysł na koncert muzyki sakralnej właśnie w Szczepanowie? – „20 czerwca 2021 roku przypada 18. rocznica ustanowienia Sanktuarium Szczepanowskiego Bazyliką Mniejszą przez Jana Pawła II i dlatego w sposób szczególny pragniemy podziękować Panu Bogu za ten dar, wspominając 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, który po wyborze na Stolicę Piotrową przyjął imię Jan Paweł II. Papież Polak był mocno związany z kultem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika oraz wielokrotnie odwiedzał naszą wspólnotę” – podkreśla proboszcz Sanktuarium ks. prałat Władysław Pasiut.

W związku z tą rocznicą 27 czerwca 2021 roku o godz. 19:00 zaplanowano koncert „Perły Muzyki Sakralnej dla świętego Jana Pawła II”. W tym wielkim wydarzeniu muzycznym wezmą udział: Dominika Zamara – sopran, światowej sławy Diva Operowa, Simone Francesco Liconti – włoski tenor, oraz David Boldrini – włoski organista, kompozytor i dyrektor opery we Florencji. W programie koncertu znajdą się utwory Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha, Gaetana Donizettiego, Franciszka Schuberta, Cesara Francka, Norisa Businaro, Saveria Mercadantego, Johana Kaspara Kerlla, Michała Lorenca i Wiesława Rentowskiego. Koncert poprowadzi ks. prof. dr hab. Bogdan Giemza. Ważnym elementem koncertu będzie światowa premiera utworu Agnus Dei, napisanego specjalnie na ten koncert przez zamieszkałego w Dallas (USA) polskiego kompozytora Wiesława Rentowskiego.

Artyści pragną śpiewać dla Świętego Papieża Polaka Jana Pawła II Wielkiego, który jest dla nich przewodnikiem duchowym. – „Postać Jana Pawła II towarzyszy mi w życiu od zawsze. Gdy śpiewam w kościołach na całym świecie i widzę obraz Świętego Jana Pawła to czuję Jego opiekę i siłę. Upodobałam sobie szczególnie jego frazę ,,Nie lękajcie się”, która dodaje mi odwagi. Jan Paweł II pozwolił mi zrozumieć iż śpiew to moja misja. Pragnę dzielić się z  ludźmi talentem otrzymanym od Pana Boga i dawać ludziom emocje poprzez piękno muzyki” – podkreśla Dominika Zamara, światowej sławy polska sopranistka.

Ludzie pragną nie tylko strawy dla ciała, ale także dla ducha. – „Muzyka sakralna zajmuje szczególnie ważne miejsce w moim sercu. Dzięki niej czuję się bliżej Pana Boga. „Piękno muzyki sakralnej” dostrzegłam szczególnie, gdy śpiewałam Requiem Mozarta w wypełnionej publicznością Bazylice Św. Marka w Mediolanie. Już w pierwszych moich partiach solowych Kyrię poczułam niezwykłą łączność ze światem duchowym. Podobne odczucia towarzyszą mi gdy śpiewam Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego. Już dawno powiedział św. Augustyn, że >>Kto śpiewa, ten się dwa razy modli<<” – przypomina Diva Operowa, która koncertowała już na całym świecie (poza Antarktydą i Arktyką – ale przecież nie wiemy czy takie wyzwania nie staną kiedyś przed młodą, a już szeroko znaną wykonawczynią). Na razie jednak postanowiła zaprosić zaprzyjaźnionych włoskich artystów nie na lodowe kontynenty, a właśnie do Szczepanowa, by wspólnie zaśpiewać koncert dziękczynienia.

Mając na względzie tak wielkie zaangażowanie wielu ludzi w rozwój duchowy naszej społeczności lokalnej, serdecznie zapraszamy na to wydarzenie muzyczne ku czci Świętego Jana Pawła II organizowane w Bazylice w Szczepanowie w niedzielę 27 czerwca 2021 roku o godz. 19:00. Zapewniamy, że nie będzie to stracony czas dla Państwa.

W imieniu organizatorów zapraszają; ks. prałat Władysław Pasiut, Anna Zalewska-Partyka oraz Rodacy św. Stanisława Biskupa i Męczennika ze Szczepanowa.

Patronat honorowy nad koncertem objął Tomasz Latocha – Burmistrz Brzeska.

Sponsorami tego wydarzenia muzycznego zostali: Ks. Prałat Władysław Pasiut – Kustosz Bazyliki i Sanktuarium świętego Stanisława BM w Szczepanowie, Anna Zalewska-Partyka, Burmistrz Brzeska  Tomasz Latocha, Miasto Brzesko, firmy; Tarnowski Klaster Przemysłowy, Tannklinikkikrakow Anna Zalewska-Partyka, SCANDINAVIANA, Adika Collection, „PSB Marpol” i „May Mat” ze Szczepanowa,  Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Świętego Stanisława BM  oraz Rodacy św. Stanisława.

Nad koncertem patronat medialny objęli: Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, „Gość Niedzielny” – Edycja Tarnów, Kwartalnik Sanktuaryjny Pasterz, Powiatowy Portal Informacyjny Capuccino.eu, Pressmania, Głos Gminny.

Opracował: Krzysztof Sitko

fot. mat. pras.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze