25.6 C
Warszawa
wtorek, 21 maja, 2024

Polska wzmacnia się w Europie. Wiemy, co Premier uzgodnił w Hiszpanii

Zobacz koniecznie

Premier Morawiecki odbył właśnie dwudniową wizytę w Hiszpanii. Z bezpośrednich relacji wiemy, że rozmowy dotyczyły współpracy obu krajów przy CPK, cyberbezpieczeństwie i polityce europejskiej. To kolejna zagraniczna wizyta polskich władz w ostatnim czasie. 

 

W niedzielę 30 maja Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami hiszpańskiej polonii oraz przedsiębiorcami, zachęcając do inwestowania w Polsce. Jak cytuje wypowiedź szefa rządu Polska Agencja Prasowa: „Warunki zewnętrzne i wewnętrzne dla prowadzenia biznesu w Polsce są bardzo dobre. Hiszpania stała się dla Polski 7. partnerem handlowym – zarówno w eksporcie, jak i imporcie. Mamy bardzo dobre doświadczenia z biznesem hiszpańskim” – ocenił premier.

 

W ślad za tym poszło porozumienie o współpracy obu państw w zakresie rozwijania kolei wielkich prędkości w Polsce. To oczywiście jeden z kluczowych celów Centralnego Portu Komunikacyjnego, największego projektu inwestycyjnego nad Wisłą. Polski rząd zdecydował się skorzystać z doświadczenia Hiszpanów w zakresie kolei – poinformował na Twitterze profil CPK:

 

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez chwalił z kolei aktywność Polski na arenie Europejskiej oraz w NATO. W jego ocenie oba kraje mogą wnieść razem wiele dobrego do Sojuszu Północnoatlantyckiego, m. in. w zakresie cyberbezpieczeństwa. To kolejny istotny punkt podpisanych porozumień. Hiszpanie zwracają również uwagę na rosnącą pozycję Polski w branży IT. To m. in. projekty chmur cyfrowych, które powstaną w Polsce także z udziałem Google.

 

Warto zauważyć rosnące zainteresowanie Polską w ostatnim czasie całej hiszpańskiej sceny politycznej. W ubiegłym tygodniu gościli w Warszawie liderzy konserwatywnej partii VOX, jednej z głównych sił opozycyjnych i współczłonkowie EKR w parlamencie europejskim. O spotkaniu prezesa PiS z Santiago Abascalem i Giorgią Meloni informowaliśmy tutaj. To z pewnością wzmacnia pozycję Polski w odbytych właśnie konsultacjach międzyrządowych.

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze