15.6 C
Warszawa
sobota, 23 września, 2023

Ludzie OBURZENI wynikami rekrutacji w Poznaniu! UAM robi skok na kasę?

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.

Ostatnie miesiące były dla tegorocznych maturzystów niesamowicie stresujące i ciężkie. Stawali przed decyzjami, które będą miały wpływ na ich dalsze życie. Większość uczelni ogłosiło już wstępne listy kandydatów. Jedni w efekcie tego byli bardzo zadowoleni, natomiast inni – zamartwieni, że nie dostali się na wymarzony kierunek. Szczególne emocje wzbudziła jednak rekrutacja w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dlaczego? 

Niespełna kwartał temu maturzyści podchodzili do egzaminów dojrzałości – jedni z uśmiechem na twarzach, inni raczej z grymasem strachu, pełni obaw o swoją przyszłość. Wyniki maturalne ukazały się na początku lipca i wszystko stało się jasne. Dobre wyniki napawały wielu maturzystów optymizmem – kilka punktów więcej niż zeszłoroczne progi powinny zagwarantować im miejsce na uczelni.

Ale czy na pewno? 

No właśnie, czy progi mogły drastycznie podskoczyć w tym roku? Jeśli tak – co mogło być tego powodem? Czyżby pandemia koronawirusa dała maturzystom więcej czasu na naukę, co bezpośrednio przełożyło się na lepsze wyniki? Być może. Przyczyny klęski wielu zdolnych maturzystów w rekrutacji na UAM należy jednak szukać gdzie indziej.

Fala uczniów ze wschodu. 

UAM ogłosił dziś, że na wybranych anglojęzycznych kierunkach, aż 60% przyjętych to osoby z zagranicy. Z zaufanych przecieków na listach można wywnioskować, że większość z nich to Ukraińcy lub Białorusini. Na kilku innych kierunkach, m.in. prawo i zarządzanie, dziennikarstwo, psychologia, informatyka, udział obcokrajowców również jest bardzo duży, choć nie przekracza 50%.

Do tej bezprecedensowej sytuacji odniosła się Młodzież Wszechpolska w Poznaniu, która zarzuciła imigrantom kupowanie matury oraz nierówny system traktowania studentów. Ponadto władze uczelni oskarżono o przyjmowanie studentów z zagranicy dla wyższych grantów. Z całością ich oświadczenia zapoznać można się na ich mediach społecznościowych.

Zgadzacie się z taką postawą? Uważacie, że zagraniczne matury powinny być uznawane przez uczelnie w Polsce, czy raczej jesteście zwolennikami równych testów na uczelniach dla każdego? Wyraźcie swoją opinię w komentarzach.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze