20.2 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Polacy wykorzystywani przez Szwedów. Pracują więcej, zarabiają mniej

Zobacz koniecznie

Fakt, że Polacy często są wykorzystywani za granicą nie stanowi wielkiego zaskoczenia. Na ten temat powstało już sporo reportaży, ukazujących w wielu przypadkach dość wątpliwe warunki pracy. Szwedzki dziennik opublikował reportaż, który pokazuje, że Polacy wykonują większą i trudniejszą pracę, a i tak są wykorzystywani przez swoich pracodawców. 

 

 

Na łamach szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter” ukazał się reportaż, w którym jasno widać w jak ogromnym stopniu Polacy są wykorzystywani przy sadzeniu lasów pod Uppsalą. W materiale zostały poruszone dwa przypadki: Pana Tomasza oraz Adama.

 

Pierwszym problemem, który się pojawia to niezgodności w umowie. Według jej treści Polakom należy się 20 koron na godzinę, co po przeliczeniu daje kwotę 54 zł. Realia jednak są brutalne, a nasi rodacy otrzymują wypłatę o połowę mniejszą. W konsekwencji, aby wyrobić przysłowiową normę muszę oni pracować po 10 godzin, 6 dni w tygodniu.

 

Za zatrudnienie Polaków odpowiada firma Skogsvardarna i Uppland AB, która została powołana przez luterański Kościół w Szwecji. Ase Karlsson, która pełni funkcję szefowej całego przedsiębiorstwa, miała zostać nagrana z ukrycia. Na jaw wyszła smutna prawda, gdyż sama przyznała, że pracownicy z Polski są kierowani do pracy w cięższych warunkach. Sam plecak z sadzonkami waży 20 kg, a gleba jest bardzo twarda i pełno w niej kamieni czy korzeni.

 

Panowie Adam oraz Tomasz postanowili działać i bronić swoich praw, więc skontaktowali się ze związkiem zawodowym branży leśnej SG. Walka o dogodne warunki pracy i wszelkie negocjacje zakończyły się zwolnieniem. Za wstawiennictwem związkowców firma wypłaca mężczyznom należną pensję. Problem w tym, że w przedsiębiorstwie znajdują się inni rodacy, którzy mają na utrzymaniu rodziny, więc często przymykają oczy na niegodne traktowanie.

 

Właścicielka diecezji luterańskiego Kościoła, który wynajął firmę przyznała sama, że zdaje sobie sprawę z niegodnych warunków pracy. „Temat będzie podnoszony w rozmowach z przedsiębiorcą” – spuentowała kobieta.

 

Źródła:

o2.pl

Foto.: Piqsels. com

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze