16.6 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Sondaż: PiS z potężną przewagą nad KO, Konfederacja dogania Hołownię, partia Gowina pod progiem

Zobacz koniecznie

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu to przy frekwencji na poziomie 61 proc. z gigantyczną przewagą nad KO wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego sondażu Social Changes dla wPolityce.pl.

Badanie przeprowadzone kilka dni temu koncentrowało się na preferencjach politycznych Polaków oraz ich skłonności do udziału w głosowaniu.

W grupie 1050 przebadanych osób aż 37 proc. powiedziało, że popiera Zjednoczoną Prawicę, a więc Prawo i Sprawiedliwość oraz partnerów, do których obecnie należy Solidarna Polska i Republikanie. Drugie miejsce z wynikiem 24 proc. zajęła Koalicja Obywatelska tworzona przez PO, .Nowoczesną oraz kilka mniejszych środowisk. Ostatnie miejsce na podium zajął ruch byłego prezentera TVN Szymona Hołowni. Na Polskę 2050 zagłosowałoby 13 proc. uprawnionych.

Formację dogania Konfederacja wskazana przez 12 proc. ankietowanych. Kolejne miejsce przypadło Lewicy, która – w przypadku startu z charakterze koalicji – mogłaby nie przekroczyć progu wyborczego. Wynik socjalistów to bowiem 7 proc., zaś koalicje muszą zdobyć co najmniej 8 proc., by brać udział w podziale mandatów poselskich.

Pod progiem znalazł się często niedoceniany w badaniach PSL, a także ruch Kukiz’15 oraz Porozumienie Jarosława Gowina. Wszystkie środowiska uzyskały 2 proc. Inne partie zdobyły 1 proc. poparcia lub mniej.

Źródło: wpolityce.pl

Fot.: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze