17.4 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Nowy program TVN24 GO o stanie wojennym. Wśród gości… Jerzy Urban. Tak, ten Urban!

Zobacz koniecznie

Porażające! 40 lat po wprowadzeniu przez komunistyczny reżim zbrodniczego stanu wojennego, który na długie lata zatrzymał wolnościowe dążenia narodu, TVN24 GO emituje rozmowy z uczestnikami wydarzeń, w tym z… Jerzym Urbanem – głównym propagandzistą „czerwonych” władz.

Urban w latach 80. XX wieku był rzecznikiem rządu PRL. W historii Polski zapisał się jako wyjątkowo bezczelny propagandzista, który gotów był zaatakować każdego, jeśli leżało to w interesie moskiewskich pachołków rządzących w Warszawie w oparciu o siłę Armii Sowieckiej. W jednym z paszkwilanckich tekstów powstałych miesiąc przed porwaniem i zamordowaniem ks. Jerzego Popiełuszki przez ludzi totalitarnej Służby Bezpieczeństwa PRL Urban pod pseudonimem zaatakował nawet odprawiane przez tego kapłana-męczennika Msze święte za Ojczyznę nazywając je „seansami nienawiści”. Warto także przypomnieć, że Urban konsultował z najwyższymi władzami państwa komunistycznego strategię medialną przyjmowaną po zamordowaniu kapelana „Solidarności”.

Na wspomniany wyżej tekst Urbana w kazaniu wygłoszonym już 4 dni po publikacji odpowiedział sam ks. Jerzy Popiełuszko.

Pan Jan Rem, chociaż wszyscy wiemy, kto tchórzliwie kryje się pod tym pseudonimem, pozwolił sobie na bezkarne plucie w sposób wyjątkowo prymitywny na tysiące ludzi gromadzących się w powadze, aby modlić się za Ojczyznę. Nie zabierałbym głosu, gdyby to był paszkwil [przygotowany] na mnie osobiście. Kieruję się bowiem w życiu zasadą, że nikt nie jest w stanie mnie obrazić, ale czuję się w obowiązku zabrać głos, gdy ktoś ubliża społeczności kościelnej i wchodzi z brudnymi butami w sfery misterium Kościoła, ofiary Mszy Świętej. Już samo nazywanie liturgii Mszy Świętej, cytuję: „seansem nienawiści” (gdy nieustannie mówi się o miłości nawet nieprzyjaciół takich jak pan Rem), „sesją politycznej wścieklizny”, „czarną mszą i zbiorową histerią”, świadczy wystarczająco o tym, że autor paszkwilu jest gorliwym sługą szatana, ojca nienawiści – mówił błogosławiony kapłan (cytat za: polskieradio.pl).

W latach 80. Urban zyskał sławę szczególnie za sprawą regularnych konferencji prasowych. Poruszał podczas nich rozmaitą tematykę – zawsze zgodnie z linią PZPR – ale szczególną uwagę skupiał na Kościele katolickim.

Niestety w okresie III RP medialna kariera Urbana nadal trwała, a PRL-owski propagandzista kontynuował ohydne ataki na katolików i Kościół. Co gorsza, zasięg jego działalności wykraczał poza tworzenie skandalicznych pism, gdyż rzecznika stanu wojennego wielu ludzi traktowało niczym osobę godną wysłuchania.

Teraz tą drogą poszedł TVN24 GO i redaktor Konrad Piasecki. Ośmioodcinkowy cykl premierę miał w niedzielę 12 grudnia. Dziennikarz w swoim programie rozmawiał z uczestnikami wydarzeń związanych ze stanem wojennym, w tym z komunistycznym dyplomatą Stanisławem Cioskiem i rzecznikiem rządu Wojciecha Jaruzelskiego – Jerzym Urbanem. Komentarz wydaje się zbędny.

Źródło: telemagazyn.pl / polskieradio.pl

Fot.: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze