15.6 C
Warszawa
piątek, 27 maja, 2022

Smutny rekord tej pandemii! Tak gigantycznej liczby nowych zakażeń nie było jeszcze nigdy!

Zobacz koniecznie

Ministerstwo zdrowia podało informacje dotyczące nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Ze środowych danych wynika, że w ostatnich 24 godzinach pozytywny wynik testu otrzymało ponad 53 tys. Polaków! A to wszystko przy 173 tys. testów.

Dotychczas najwyższe dzienne wartości dotyczące nowych zakażeń koronawirusem przekraczały 35 tys., jednorazowo sięgając ponad 40 tys. Dlatego też dzisiejszy – 53420 – rekord budzi przerażenie.

Olbrzymia liczba nowych przypadków to efekt mocno zakaźnego wariantu Omikron. Choć naukowcy zauważają, że ma on nieco łagodniejszy przebieg niż wcześniej dominująca Delta, to jednak owa łagodność jest zbyt mała w stosunku do gigantycznej zaraźliwości, by móc mówić o pełnym kontrolowaniu sytuacji – szczególnie w zaszczepionym jedynie w nieco ponad połowie populacji społeczeństwie polskim.

Tymczasem nieco spokojniejsze o siebie i swoich bliskich mogą być wyłącznie osoby w pełni zaszczepione w ostatnich kilku (maksymalnie 5) miesiącach, zaś największa ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby i zgonem obejmuje osoby, które skorzystały z dawki przypominającej. Trzecia dawka powoduje bowiem, że preparaty przeciwko COVID-19 wykazują bardzo dużą skuteczność także w zakażeniu Omikronem. Żadnej ochrony nie zapewnia natomiast kwestionowanie bezpieczeństwa i skuteczności szczepień lub przekonywanie, że wirusa nie ma lub jest niegroźny.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że obecnie zajęte jest ponad 14 tys. „łóżek covidowych” z puli ponad 30 tys. Z kolei 1147 pacjentów musiało zostać podłączonych do respiratorów, których dla chorych na COVID-19 Polska posiada 2713. Ponad 900 tys. osób przebywa na kwarantannie.

Źródło: Twitter – Ministerstwo Zdrowia / bip.pan.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze