10.8 C
Warszawa
sobota, 27 kwietnia, 2024

Niechęć do szczepienia może powodować traumatyczne dzieciństwo? Są wyniki badań

Zobacz koniecznie

Niechęć do szczepienia przeciwko COVID-19 może być związana z traumatycznymi wydarzeniami w dzieciństwie, chodzi o przemoc domową, nadużywanie alkoholu czy zaniedbywanie przez rodziców – wynika z badania prof. Marka A. Bellisa z College of Human Sciences, Bangor University w Wielkiej Brytanii, które opublikowano w serwisie BMJ Open.

Zdaniem badaczy wahanie lub odmowa przyjęcia szczepionki wzrastają wraz z liczbą traumatycznych przeżyć. Np. wahanie co do zaszczepienia się było trzykrotnie wyższe w grupie osób, które doświadczyły czterech lub więcej rodzajów traumy w dzieciństwie niż u osób, które nie doświadczyły żadnych traumatycznych wydarzeń.

Profesor Bellis powiedział Medscape Medical News, że chociaż ich praca sugeruje, że wyższy poziom ACE wiąże się z większą niechęcią do szczepień, to absolutnie nie jest to jedyna przyczyna, która determinuje niechęć do szczepień przeciwko COVID-19.

Większa trauma, mniej zaufania

Autorzy badania wykorzystali odpowiedzi z ogólnokrajowej ankiety telefonicznej, przeprowadzonej wśród osób dorosłych w Walii. Ankiety prowadzono  między grudniem 2020 r. a marcem 2021 r., w trakcie obowiązywania wielu restrykcji covidowych. Wśród 6763 osób, z którymi się skontaktowano, 2285 spełniło wszystkie kryteria i odpowiedziało na wszystkie zadane pytania.

Respondentów pytano o dziewięć typów ACE, których doświadczyli przed 18 rokiem życia: separację rodziców; nadużycia fizyczne, werbalne i seksualne; narażenie na przemoc domową; oraz mieszkanie z członkiem gospodarstwa domowego, który cierpi na chorobę psychiczną, nadużywa alkoholu i/lub narkotyków lub był osadzony w więzieniu.

Niemal połowa respondentów stwierdziła, że ​​nie doświadczyła żadnej traumy w dzieciństwie. Ci, którzy traumy doświadczali wskazywali: 20 proc. jeden typ ACE, 17 proc. od dwóch do trzech typów a 10 proc. wskazało, że przed 18 rokiem życia doświadczyło czterech lub więcej typów ACE.

Następnie zbadano poziom zaufania do do informacji przekazywanych oraz National Health Service. Osoby z większą liczbą ACE częściej miały niższe zaufanie do informacji na temat COVID-19 przekazywanych przez National Health Service.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze