16.9 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Polsce grozi terroryzm i ataki cybernetyczne? Rząd reaguje – premier podjął decyzję!

Zobacz koniecznie

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję dotyczącą bezpieczeństwa naszego kraju. Zgodnie z wolą szefa rządu obowiązujące od kilku miesięcy stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP zostały przedłużone.

W sierpniu premier zdecydował, że stopnie będą w mocy do końca listopada. Teraz jednak przedłużył obowiązywanie swojego zarządzenia.

Zgodnie z decyzją Mateusza Morawieckiego stopnie alarmowe będą obowiązywały do 28 lutego roku 2023.

Drugi stopień BRAVO dotyczy zagrożenia terrorystycznego. Trzeci stopień CHARLIE-CRP związany jest z wystąpieniem zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku terrorystycznego w cyberprzestrzeni lub uzyskania informacji o planowanym zdarzeniu.

Co to oznacza w praktyce? Podczas obowiązywania stopnia BRAVO policja, żandarmeria wojskowa i straż graniczna musi nosić broń długą oraz kamizelki kuloodporne. Ponadto w zagrożonych obszarach służby mogą prowadzić dodatkowe kontrole pojazdów i budynków publicznych. To jednak nie koniec. Służby muszą bowiem przygotować swój personel na wypadek ataku, a do szkół i przedszkoli nie mogą wchodzić osoby postronne. Organy państwa są ponadto zobowiązane do zamknięcia nieużywanych budynków. Państwo sprawdza także swoje zapasy. Stopień CHARLIE dodatkowo nakłada na administrację publiczną obowiązek prowadzenia dyżurów w określonych punktach, prowadzenie nadzoru nad konkretnymi obiektami oraz wydanie broni i amunicji osobą wyznaczonym do prowadzenia zadań ochronnych.

Źródło: interia.pl / gov.pl / Twitter

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze