14 lutego w siedzibie Podlaskiego Klubu Patriotycznego odbyło się kolejne spotkanie – tym razem gościnnie z prezesem okręgu Białystok Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Mieczysławem Korzeniewskim. Zgromadzeni wysłuchali wykładu zatytułowanego „NSZ wczoraj i dziś”. Dotyczył on historii Podziemia Niepodległościowego w Polsce w trakcie i po II wojnie światowej. Wykład poprzedziło zapoznanie słuchaczy z genezą środowiska narodowego i jego losami w okresie międzywojennym.
Mieczysław Korzeniewski starał się w sposób szeroki przedstawić historię bliskiej mu organizacji wojskowej. Prelegent opowiedział o początkach NSZ-u, rozwoju organizacji i przede wszystkim wielkich dokonaniach dla Polski i Polaków, które – jak prezes wyraźnie podkreślał – są dzisiaj często niedoceniane. Składa się na to wiele przyczyn, m.in. wypieranie zasług Narodowych Sił Zbrojnych w czasie PRL-u, co do dziś skutkuje niepełną wiedzą w zbiorowej świadomości historycznej Polaków.
Pan Mieczysław postanowił zmierzyć się także z najczęściej pojawiającymi się stereotypami, starając się obalić mity za pomocą udokumentowanych przykładów. Można wspomnieć tu chociażby o zasługach NSZ w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej. Jak dobitnie zaznaczał – ziarno nieprawdy zasiane przed laty przez komunistów do dzisiaj przynosi gorzki owoc, ale nie można tylko narzekać na taki stan rzeczy. Należy więc działać.
Oceniając całościowo: Narodowe Siły Zbrojne były elitarną organizacją polskiego ruchu oporu, zwracając na siebie mocną uwagę okupantów. Dzięki dobrze wyszkolonym kadrom słusznie oceniały ówczesną sytuację międzynarodową, jak choćby błędne założenie części organizacji niepodległościowych o współpracy z Sowietami przy Akcji „Burza”. Podczas spotkania mocno wybrzmiało, że NSZ po wojnie nigdy nie uległy rozwiązaniu i wałczyły do samego końca funkcjonowania zorganizowanego oporu wobec władz komunistycznej
Dlatego optymizmem napawa Mieczysława Korzeniewskiego działalność struktur ZŻ NSZ po 1989 roku, a zatem od momentu, gdy ich sposób działania jest już całkowicie jawny oraz dość swobodny. W czwartej dekadzie po odzyskaniu wolności politycznej przez Polskę zarówno lokalne okręgi, jak i centrala, mogą pochwalić się wieloma udanymi akcjami, w ramach których kultywowana jest pamięć o polskich bohaterach podziemia niepodległościowego, promowana jest bogata polska historia oraz budowana jest wspólnota narodowa. Pan Mieczysław wyraził nadzieję, że patriotyzm w naszym kraju nie będzie przejściową modą, ale silną i trwałą tendencją, bo tylko taka postawa jest gwarancją, że kolejne pokolenia będą budować realną siłę Rzeczypospolitej Polskiej.
Powstanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Lokal znajduje się w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 30A/2.
Źródło: materiały prasowe